Jakub Ćwiek - "Ciemność Płonie"

avatar
(Edited)

image.png

Ostatnio przeczytałam "Topiel" Ćwieka, a doczytując o autorze przy przygotowaniu posta znalazłam informację o horrorze, którego akcja rozgrywa się na dworcu w Katowicach, i do napisania którego autor spędził pół roku wśród bezdomnych. Zaintrygowało na tyle, że od razu rzutem na taśmę zabrałam się za lekturę.

Moja opinia jednoznaczna: majstersztyk!

Po pierwsze, lubię horrory. Tak wiem, nie jest to wyrafinowana lektura, ale jako źródło rozrywki - dla mnie rewelka. Po drugie, wielki ukłon dla Ćwieka za fabułę, która jednak na tle innych horrorów, które czytałam, jest dość nietuzinkowa (sam pomysł Ciemności jest ciut absurdalny ;) ) i jeszcze większy - za zakończenie. Jak to już wcześniej kiedyś pisałam, uwielbiam horrory za ich początki, rozkręcanie akcji, wzbudzanie ciekawości. Ale akcja kulminacyjna zwykle jest przesadzona i osobiście często trochę mnie męczy. (To samo dotyczy sporej części kryminałów). Tutaj tego nie ma. Suspens jest rozwiązany w bardzo fajny i niemęczący sposób. Książka od pierwszej do ostatniej strony trzyma poziom.

Stary dworzec w Katowicach - przed remontem, czyli taki, jak w akcji książki - https://katowice.naszemiasto.pl/dworzec-pkp-w-katowicach-w-2010-roku-pamietacie-jak/ar/c2-4616501

Stary dworzec w Katowicach - przed remontem, czyli taki, jak w akcji książki - https://katowice.naszemiasto.pl/dworzec-pkp-w-katowicach-w-2010-roku-pamietacie-jak/ar/c2-4616501

Moja wysoka ocena zapewne wynika też z tego, że rzecz się dzieje w moich Katowicach. Uwielbiam czytać książki, w których dokładnie wiem, jakimi ścieżkami chodzą bohaterowie. Tak samo wysoko oceniłam książkę "Blizny" Stelara, za to że akcja rozgrywa się w miło wspominanym przeze mnie Złocieńcu.

Stary dworzec https://polska-org.pl/7631548,foto.html

Stary dworzec https://polska-org.pl/7631548,foto.html

Dodatkowo fajnym suplementem do powieści są opowiadania dworcowe, znajdujące się na końcu książki, w której autor opisuje doświadczenia z okresu mieszkania na dworcu z bezdomnymi. Opowiadania są bardzo krótkie i jest ich mało. Za krótkie i za mało, moim zdaniem, bo aż chciałoby się więcej.

Stary dworzec https://dziennikzachodni.pl/dworzec-pkp-katowice-kto-manipuluje-ekspertyza-kielichow/ar/298210

Stary dworzec https://dziennikzachodni.pl/dworzec-pkp-katowice-kto-manipuluje-ekspertyza-kielichow/ar/2982100
0
0.000
2 comments
avatar

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!

0
0
0.000
avatar

Congratulations @asia-pl! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You published more than 90 posts.
Your next target is to reach 100 posts.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Feedback from the June 1st Hive Power Up Day
0
0
0.000