Marek Stelar, "Sekta"

avatar

image.png

Po "Bliznach" od razu sięgnęłam po kolejną część przygód komisarza Rędzi. I jakoś muszę przyznać, że ta część jest zupełnie inna w moim odczuciu. Co dziwne - czytałam ją bardzo długo, bo miałam jakieś blokady po drodze, a nie mniej jednak, bardzo mi się podobała, kto wie, czy nie bardziej niż "Blizny"?

Ponadto odkryłam, że pomimo iż jest to raptem druga część przygód Rędzi, jest tam sporo odwołań do wcześniejszych historii. Tak więc cykle odnośnie Krugłego i Michalczyka oraz Dariusza Sudera są w jakimś stopniu powiązane - trzeba będzie i po nie sięgnąć. Nie zwróciłam na to uwagi czytając poprzednią część.

Historia "Sekty" zaczyna się niewinnie. Mąż opiekujący się chorą żoną, na jej życzenie puszcza dokument na Planete, odnośnie undergroundowej grupy artystycznej. Zauważa tam coś, co go szokuje i budzi dramatyczne wspomnienia...
Komisarz Rędzia prowadzi sprawę znalezionych zwłok salowego ze szpitala, o którego morderstwo podejrzany jest pacjent NN.
Okazuje się, że to nie jedyne zwłoki z rąk sprawcy, a kolejny mord jest znacznie bardziej dramatyczny.

W to wszystko wplątana jest historia "Sekty", a raczej związku wyznaniowego, ponieważ o dziwo, sama Sekta nie budzi negatywnych skojarzeń (a nawet, w odróżnieniu od tego, co się ostatnio słyszy na temat kościoła, być może jest ostoją normalności?). A jednak - i w małym związku wyznaniowym można napotkać na element zła.

Dodajmy do tego historię miłosną, rozpacz i niewątpliwą chorobę psychiczną. I mamy przepis na bardzo udaną powieść kryminalną, w której dużo się dzieje.

Wątek poboczny, który nieco irytował mnie w poprzedniej części, tu ma ciekawe rozwinięcie i nie został wyjaśniony - więc na pewno będzie kolejna część, na którą czekam z niecierpliwością.

Dodam tylko na koniec, że akcja powieści dzieje się w październiku 2020, a więc naprawdę niedawno. Mamy tu więc znowu wszystkie smaczki dnia codziennego w dobie pandemii koronawirusa.

image.png
Marek Stelar vel Maciej Biernawski0
0
0.000
1 comments
avatar

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!

0
0
0.000