"Siostra Słońca", Lucinda Riley

avatar

image.png

Przedostatnia część cyklu, o szóstej siostrze - najmłodszej spośród adoptowanych przez Pa Salta - Elektrze. Elektra posiada wybuchowy, ognisty temperament i ma trudność z odnalezieniem siebie. Nic więc dziwnego, że gdy rzuciła szkołę i ruszyła w świat, a ten z racji jej ogromnej urody wyniósł ją na szczyty sławy w karierze modelki, to wpadła w niezłe tarapaty związane z alkoholem i narkotykami.

Przyzywczajona do kiepskiego języka literackiego tej całkiem jednak ciekawej sagi muszę przyznać, że ta część jest w tym względzie momentami nieco lepsza, bo efekt "haju" głównej bohaterki jest oddany całkiem nieźle - opisy stają się lekko oniryczne, akcja jest płynna, a postępowanie Elektry absurdalne, choć biorąc pod uwagę okoliczności, możliwe jednak do zrozumienia.

Dość mocnym fragmentem książki była sytuacja, kiedy do naćpanej Elektry przyjeżdża najstarsza siostra; Elektra znajduje się w totalnie innej rzeczywistości i gada, chichocząc, bez ładu i składu, ale nagle pyta: "Maju, ale dlaczego ty płaczesz"? Oczywiście Maja płakała patrząc na to, w jakim stanie znajduje się Elektra, ale do niej dotarło to dopiero po dłuższym czasie.


Jak na sagę o siostrach przystało, mamy tu dwie historie przeplatające się ze sobą: TERAZ - czyli walka z uzależnieniem Elektry, oraz WTEDY - czyli historia jej pochodzenia, a dokładniej losy Cecily, która opuściła Nowy Jork w 1939 roku aby wyruszyć w podróż do Kenii... a z racji wybuchu wojny i własnych perypetii pozostaje tam na długie lata, adoptując masajską księżniczkę.

image.png
https://tomek.fandom.com/pl/wiki/Masajowie

W Kenii nigdy nie byłam i w sumie niewiele o niej wiem, oprócz tego że oferuje piękne widoki, cudne plaże i safari.
Opisy przyrody w lokalizacjach, gdzie toczy się akcja, aż kusi, żeby je odnaleźć i popatrzeć na zdjęcia:

Jezioro Naivasha i pluskające się hipcie

image.png
http://gorczaki.blogspot.com/2018/04/park-narodowy-lake-naivasha-hells-gate.html

image.png
https://pawelwronski.blog/2016/12/30/lake-naivasha-bajoro-hipopotamow/

Równiny Loita

image.png
https://en.wikipedia.org/wiki/Loita_Plains

Happy Valley i Muthaiga Club

Osadnicy w Kenii wiedli bardzo rozrywkowe życie, a szampan i gin lał się tam strumieniami. Stąd nazwa potoczna Szczęśliwej Doliny. Klub Muthaiga w Nairobi słynął ze swoich przyjęć, na których sporo się działo.
Poznajemy tutaj też prawdziwe sylwetki członków klubu: Kiki (matki chrzestnej Cecily), Alice i Idiny. Liczne romanse wśród członków klubu zakończyły się nawet morderstwem, które również zostało odzwierciedlone na kartach powieści.

image.png
Kiki Preston, https://peoplepill.com/people/kiki-preston

Harlem

Duża część powieści zarówno TERAZ jak i WTEDY dzieje się w Nowym Jorku, poruszając między innymi prawa osób czarnoskórych. Jakże inny wydźwięk dla mnie miały tamte historyczne protesty na Harlemie od tych, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji BLM...

image.png
https://www.musement.com/pl/nowy-jork/wycieczka-piesza-w-harlemie-sladami-praw-obywatelskich-i-lunch-251944/0
0
0.000
9 comments
avatar

moja mama się w tej serii zaczytała... chyba was połączę, bo nie jestem dobrym partnerem do rozmowy o perypetiach siedmiu sióstr...

0
0
0.000
avatar

No sporo osób się wciągnęło. A nie da się ukryć, literacko to gniot jest. Za to fabuła dla kobitek idealna 😁

0
0
0.000
avatar

moja mama uważa, że skoro jej kupiłem te książki, to wiem co chodzi. I zadaje mi trudne pytania. A ja nawet do recenzji nie zajrzałem :-)

Ale równolegle wciągnąłem mamę w skandynawską sagę Cherezińskiej. I to był strzał w 10, bo w oczach mamy jestem expertem od Wikingów :-)

0
0
0.000
avatar

O, a tego nie znam

0
0
0.000
avatar
avatar

To proszę o opinię mamy, czy warto 😁

0
0
0.000
avatar

warto, Cherezińska mogłaby udzielać korepetycji Martinowi
dobrze zbudowana fabuła i dbałość o historyczne detale (główni bohaterowie są fikcyjni, ale w tle dzieje się historia)
jak nie znasz tej autorki to polecam też dwutomową Hardą

0
0
0.000