Çok Paranız Olunca Ne Yapacaksınız?

avatar
(Edited)

Sinemadan dönüşte yerde para bulduk. Daha doğrusu arkadaşım buldu. Nitekim bugüne kadar airdroplar dışında bedava 5 kuruş bile bulamamış olan ben, böyle bir olay yaşamış olsam çok şaşırırdım. Galiba annemin deyimiyle "aklı beş karış havada" yürüyorum 😀 Olaya dönecek olursam, çıkışta karşıdaki dönme dolaba binelim demiştik. Yolun karşısında ünlü bir dönme dolap var. Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci en büyük dönme dolabıymış. Aklımda öyle kalmış. Çok güzel. Bir ara fotoğraflarını atayım. Dönme dolaba doğru yürüdük, ama maalesef çalışmıyordu. Neyse artık, biraz oturalım sonra gideriz dedik.

Tam o sırada arkadaşım yerdeki parayı fark etti. "Birisi parasını düşürmüş" dedi ve eğilip parayı aldı. Elinde 100 lira tutuyordu. Ne yapacağını çok merak ediyordum. O an sormak istedim ama bekledim. Kendisi sorumu duymuş olacak ki yüzüme baktı ve "Ama benim ihtiyacım yok" dedi. Gülüyordum. Duymak istediğim cümleydi. Kısa bir süre için "Alalım, ihtiyacı olan birine veririz" diye konuştuk. Ama sonrasında parasını düşüren kişi gelip arar ve bulamaz diye vazgeçtik. Parayı öylece bulduğumuz yerde bırakıp ayrıldık.

para.jpg
(Türk lirası fotoğrafı çekeyim dedim, şu anda cüzdandan lira dışında her şey çıktı)

Hive'da para biraz fazla mı konuşuluyor? (ama ben de hep paraların konuşulduğu topluluklarda olduğum için sanırım son dönemlerde böyle hisse kapıldım) Gerçi kripto paralar daha bir sevimli geliyor 😀 İlginç ve uğraşılacak bir şey gibi geliyorlar bana. Ama parayı soracak olursanız, aramızda son dönemlerde çok belirsiz bir ilişki var. Galiba para kazanma hırsımı biraz kaybettim. Gerçi ne zaman öyle bir hırsım oldu onu da hatırlamıyorum.

Şu anda birkaç alternatif gelir kaynağım var. Gelirlerim giderlerimi fazlasıyla karşılıyor. Ama daha fazlası için kendimi yeterince hırslı görmemeye başladım bugünlerde. Bunun sonu nereye varır onu da çok merak ediyorum 🙂

Blockchainle tanışmadan önce domain yatırımları yapıyordum. Bir anda Çinlilerden dolayı piyasada patlama oldu ve elimde daha önce bir arada görmediğim kadar çok para birikti. Nasılsa harcarım diye hepsini iki tane eve yatırdım. Şu anda denize yakın güzel bir yerde evim var. Çok büyük değil ama bana yetiyor. Sabahları çok erken uyanıp sahile gidip deniz kenarında oturup hayallere dalmayı seviyorum. Ama bu sıralar hiçbiri parayla bağlantılı hayaller değil. Pandemi döneminde kapalı kaldığımdan mıdır nedir, hep doğanın içinde olmak istiyorum. Eminim bu konuda yalnız değilim. Benim gibi hisseden çok kişi vardır mutlaka.

deniz.jpg

Teknoloji ürünü alırım desem bazen kendimi yeni çıkan laptop ve telefonlara hayranlıkla bakarken bulduğum doğru. Ama bunu yaparken çantamda 2 tane telefon, bir tablet, bir laptop oluyor. O yüzden kendimi frenlemek zorunda kalıyorum. Bugüne kadar hiç telefon eskitmedim. Bozduğumu ya da servise götürdüğümü hatırlamıyorum. En eski telefonlarım bile hala duruyorlar. Bozulmadılar, sadece dönemi geçti diye yenilerini almam gerekti. Satmaya kıyamadım. Tıpkı web sitelerim gibi. Onları da hiç satamadım. Çok bağlanmak kötü bir şey.

Sanırım pandemiden tamamen kurtulduktan sonra dünyayı gezip para harcamak dışında yapmak istediğim önemli bir şey yok. İnsanlığa faydalı olabilecek birşeyler de yapmak isterim tabii imkan dahilinde. Sizler bu konularda neler düşünüyorsunuz? Para kazanınca yapmak istediğiniz neler var? Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Belki bana da ilham gelir sayenizde. 🙂0
0
0.000
27 comments
avatar

Ev, araba, yat, yazlık. Ve hayatı idame ettirebilecek orta standartlarda pasif gelir getirebilecek nakit.

0
0
0.000
avatar

Hepsi de çok güzel. Teşekkür ederim paylaştığın için. Pasif geliri artırmak lazım. Gerçi kendi adıma bunları düşündüğümde yatı biraz bağlayıcı ve ilgi gerektirici gibi buldum. Gezme fikirlerimle çakışabilir. Ama güzel.
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Çok paramız olunca daha fazlasını isteyeceğiz. Çoğaldıkça, algıda azalacak. Böylece hiç bir zaman çok paramız olmayacak :) Sen dengeyi bulmuşsun aslında. Belli bir zamandan sonra bu seviyeye ulaşmak lazım. Değilse "çok para" göreceli bir kavram :D Kişisel olarak cevap verirsem; sevdiğim işi yapacağım.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Çok mantıklı. Teşekkür ederim. Ayrıca ben senin biraz işkolik olduğunu da tahmin etmiştim aslında 🙂

Bu arada @ahmetay mention atmış. Benim tribe listemde Cent yok. O listeyi güncelleyeyim. Scot api'da Cent çıkmıyor hala sanırım. Config ayarlarını göremiyorum. Yani aslında tagler, yazar ödülü yüzdesi, ödüller kaç günde cüzdana geçiyor, beneficiary yüzdesi (kesinti varsa), istenmeyen tagler (exclude tags) bunları görmek istemiştim.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Yeni oluşturulan kabileler SMT üzerinde çalışıyor. Eski kabileleri scotbot yönetiyor. Cent akıllı sözleşmede çalışıyor. Sorun bu farktan kaynaklanıyor gibi. Kilit açıldığında 28 günde 4 defada veriyor kilidi açılan jetonları. Zamanla güncellenir, listeye gelir diye düşündüm ama gelmeyecek gibi. Bakalım ne zaman çözülecek sorun.

0
0
0.000
avatar

Anladım teşekkür ederim. Ben bu ayarları şimdilik ekleyeyim. SMT olduğunu okumuştum. Sadece DUNK da SMT ve orada çıkıyor diye kafam karıştı. Sanırım onun çalışmalarına çok önce scot olarak başlayıp sonradan SMT'ye dönüştürdükleri için listede çıkıyor. Leodex rewards gibi yerler de verileri oradan çektikleri için Cent çıkmıyor. Geçiş dönemine denk geldiği için böyle oldu.

0
0
0.000
avatar

Para kazanınca yapmak istediğiniz neler var?

Klasik ev,araba kaygılarım yok henüz. Sanırım yaşımın küçük olmasından ya da hırssız biri olmamdan kaynaklı :D. Ama yaşım ilerleyince de bu kaygılara pek kapılacağımı sanmıyorum. Çünkü rastgele yaşayan biriyim.
Kaybolmak istiyorum sanırım. Tanıdığım hiçbir yüzün olmadığı farklı bir ülkede, bambaşka bir kültürde kaybolurdum herhalde. Umarım bir gün bu hayalimi gerçekleştirebilirim.

0
0
0.000
avatar

Kaybolmak güzeldir. Hayatı tanımamız açısından iyi bir fırsattır. Ve belki de kendimizi. Umarım gerçek olur bu hayalin.
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Bu sene olursa, 2021 model bir adet Superb istiyorum. Bununla başlardım. 😀

0
0
0.000
avatar

Süper. O olur bence. Hedef belirleyip ona göre hareket etme konusunda başarılısın çünkü. 👍
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Küçükken, İstanbul'da Eminönü civarında ailemle gezerken Yeni Cami önünde bir adam yürürken yere 50 tl düşürmüştü. Tam benim önümdeydi parayı fark edip aldım ve adamın peşinden koşup vermiştim. O bir teşekkür bile etmeden parayı alıp yürümeye devam etmişti. :/
Bundan sonra yerde para görsem, görmezlikten gelirim dedim :)

Şu anda denize yakın güzel bir yerde evim var. Çok büyük değil ama bana yetiyor. Sabahları çok erken uyanıp sahile gidip deniz kenarında oturup hayallere dalmayı seviyorum.

Çok güzel değerlendirmişsin canım, deniz kenarında sahilde hayallere dalmak çok güzel olmalı 🙂

Para kazanınca yapmak istediğiniz neler var?

Çocukluk hayalim karavan benim :)
karavanla bilmediğim diyârlara yolculuk yapmak isterim :)

0
0
0.000
avatar

O bir teşekkür bile etmeden parayı alıp yürümeye devam etmişti. :/

🙁 çocukken insanı daha bir fazla etkiliyor böyle şeyler sanki. Ben şimdiki halimde olsa söylerdim adama. Teşekkür etmedin hani diye. Bazılarına medeniyet öğretmek gerekiyor kocaman bile olsalar. Tabii çocuk olsam ben de bir şey diyemezdim.

Çocukluk hayalim karavan benim :)
karavanla bilmediğim diyârlara yolculuk yapmak isterim :)

Ne güzel bir hayal bu. Daha önce duymamıştım senden. Çok güzelmiş 🌸
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Bazılarına medeniyet öğretmek gerekiyor kocaman bile olsalar.

Kesinlikle. İnsanlar, çocukken yapılan iyilik ve güzellikleri takdir etmeli, bir teşekkürle onu mutlu etmeli ki büyüdüğünde de aynı davranışı gösterebilsin. Bir nevi teşvik amaçlı.
Ben de şimdiki hâlim olsa kesin bir şeyler derdim ama o an tepkisiz kalıyor insan.

Ne güzel bir hayal bu. Daha önce duymamıştım senden. Çok güzelmiş

😊

0
0
0.000
avatar

Benim için para öteden beri dilediğim gibi yazı yazabilmekle ilgili bir şey oldu. Bir gün oturup tam zamanlı olarak yazabilmek için ona ihtiyacım vardı. Bankacılık yaparken Türkiye koşullarında iyi para kazandım ve harcarken hep ölçülü davrandım. Bugünlerde para kazanma kaygısı olmadan dilediğim gibi yazabiliyorum, dolayısıyla hayalimi yaşadığımı söyleyebilirim. İhtiyacım olan şeyleri alabilecek durumda olsam da paraya olan ilgimi kaybetmedim, zira çocukların eğitimi için epey para gerekiyor.

0
0
0.000
avatar

Bankacılık yılları çok zor geçmiştir diye tahmin ediyorum. Kimbilir ne anılarınız vardır o zorluklarla ilgili.

zira çocukların eğitimi için epey para gerekiyor.

Evet bu çok geçerli bir neden. Bir gün çocuklarım olursa ben de aynı şekilde düşünürüm muhtemelen.

!PIZZA

0
0
0.000
avatar

A pleasant article.
When I have a lot of money, I would like to buy your house.

0
0
0.000
avatar

Sizler bu konularda neler düşünüyorsunuz? Para kazanınca yapmak istediğiniz neler var?

Daha önce anlatmıştım. İlk işim ilacın patentini almak olurdu.

Ama daha fazlası için kendimi yeterince hırslı görmemeye başladım bugünlerde. Bunun sonu nereye varır onu da çok merak ediyorum

Bu konu hakkında sen yeterki iste istediğin her yere varır.

0
0
0.000