HF25 - Hardfork Güncellemesi Hazırlıkları Sürüyor

avatar
(Edited)

Merhabalar herkese. Bugünlerde Hive'da önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Hardfork 25 çok konuşulmaya başlandı. Kesin bir tarih verildiğini okumadım ama bir değişiklik olmazsa Haziran sonu HF25, Aralık'ta ise HF26 güncellemeleri yapılması bekleniyor.

Sıradaki versiyonda HMT gibi çok büyük yenilikler yok ama blockchaine bazı yeni operasyonlar eklenmiş, kürasyon sisteminde köklü değişikliğe gidilmiş, bir takım açıklar giderilmiş ve ufak tefek çok sayıda güncellemele yapılmış.

Tabii herkesin en çok merak ettiği kısım kürasyon sisteminde nasıl değişikliğe gidildiği. Release notlarını bugün biraz inceledim. Sonuç olarak eski algoritmayla yeni algoritmanın karşılaştırıldığı tablodan çıkardığım sonuca göre, yakın zamanda Hive halkının oy verme alışkanlığı tamamen değişecek. Biraz detaylardan bahsedeyim.

Hive'da Kürasyon Sistemi Nasıl değişecek?

Şu anda bildiğimiz gibi ilk 5 dakikada erken oy atma cezası var. Yani 5 dakikadan önce oy attığımızda aldığımız kürasyon ödüllerinin belirli bir kısmını kaybediyoruz. Amaç birilerinden önce oy atıp daha yüksek kürasyon ödülü elde etmek. Bu yüzden otomatik oylamalar devreye giriyor. Hatta bazı trailler sürekli yüksek ödül alan kullanıcıları takip edip listelerine ekliyorlar ve bu traillerin takipçileri yüksek kürasyon getirisi elde ediyorlar. HF25 sonrası bu düzen komple değişecek.

İlk 24 Saat Önemli

Yeni versiyonda yazı yayınlandıktan sonraki ilk 24 saat büyük önem taşıyor. Yani ilk bir gün (85401 saniye) önemli. Eğer yazı yayınlandıktan sonra ilk 1 gün içerisinde oy atacak olursak %100 kürasyon ödülü kazanıyoruz. Erken oy atmanın cezası veya avantajı yok. Yani ilk 5 dakikada oy atacak olursak ilk 24 saatte kazandığımız kürasyon ödülünün aynısını alıyoruz ya da tam tersi.

İlk 72 Saat de Önemli

Peki ilk 24 saat geçtikten sonra ne olacak? Aldığımız kürasyon ödülü yarıya düşecek. Yani ilk bir gün içerisinde oy atarsak kürasyon ödülünün tamamını, bir günü geçirirsek yarısını alıyoruz. 3 gün tamamlanana kadar bu şekilde gidiyor. Yazı yayınlandıktan sonraki 24+48 saat toplamda 72 saat (255603 saniye) bitene kadar kürasyon ödülünün %50'sini alıyoruz.

Son 4 gün Ödülün 1/8'ini Alıyoruz

Yazı yayınlandıktan sonra ilk 72 saat içerisinde oy atmazsak sonraki 4 gün normalde alacağımız kürasyon ödülü 8'e bölünüyor. Örneğin ilk 24 saat içerisinde oy verildiğinde gelen ödül 100 olsun, 24+48 yani sonraki 48 saat içerisinde 50 gelecek, son 4 güne girildiğinde bu rakam 12.5'e düşecek. Arada çok büyük rakamlar fark ediyor.

Bu sistemin neyi değiştirmesi bekleniyor? Şu andaki sistemde kaliteli yazılardan ziyade çok oy alan yazarlara oy verilmeye çalışılıyor ve çoğunlukla bu oylamalar ilk 5 dakikada otomatik olarak yapılıyor. Yeni sistemin amacı insanları manuel olarak kaliteli yazıları oylamaya teşvik etmek. Güzel ve kaliteli yazılar gözden kaçmasın, insanlar telaşa kapılmadan rahat rahat oylarını versinler isteniyor. Diğer taraftan ilk 24 saatte ödülü yüksek tutmaya çalışıyorlar, çünkü yeni yazılara gösterilen ilginin kaybolmasını istemiyorlar. İstenen olacak mı, üyeler gerçekten otomatik oylamaları iptal edip oylarını manuel atmaya başlayacaklar mı, bunu 1-2 ay sonra hep beraber bekleyip göreceğiz.

İki Yeni Operasyon Geliyor

Blockchaine ödeme emirleri (recurrent transfers) ve Hive - HBD dönüşümü için iki yeni operasyon ekleniyor. Bunların kullandığımız arayüzlere gelmesi biraz sürebilir. Ödeme emirlerinden geçtiğimiz aylarda biraz bahsetmişlerdi. Hatırladığım kadarıyla x tarihinde x hesabına x miktar Hive gönder şeklinde emirler girilebilecek. Düzenli ödeme yapanların işine yarayabilecek bir özellik.

Witness / Proposal Oyları Süreli Olacak

Normal kullanıcıları fazla ilgilendirmeyen bir konu. Witness ve proposal oyları artık süreye tabi tutuluyor. Örneğin ben birine oy verdim gittim, bir daha da bir sene uğramadım. Bir sene sonrasında oyum düşecek, yani şu anda olduğu gibi sonsuza kadar geçerli olmayacak.

Ayrıca, süresi geçen proposal oylamalarına da izin verilmeyecek. Şu anda geçerliliği olmayanlara da oy atılıyor. Bir de proposal bitiş tarihi kısaltılabilecek.

HBD Faizi Almak İsteyen "Savings" Hesabında Tutmalı

Yalnızca "Savings" hesabında tutulan HBD'ler için faiz getirisi olacak. Şu anda APR %3 gibi bir rakamdan oluşuyor. Bildiğimiz gibi bu hesapta tutulan HBD'lerin çekilmesi 3 gün sürüyor.

7 Günden Eski Yazılara Oy Atılabilecek

Son hardfork sonrasında eski yazılara oy atılamıyordu. Bu durum değişecek. Artık ödülünü almış yazılara eskiden olduğu gibi oy atılabilecek.

Yapılacak başlıca değişiklikler bunlar. Bunların dışında ufak tefek güncellemeler var. Yazımı yazarken yararlandığım kaynak burası: https://gitlab.syncad.com/hive/hive/-/releases#v1.25.0rc1 Şu anda yeni versiyonun testlerine başlandı. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Hardfork 25'le ilgili anlatacaklarım bunlardı. Okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı yazarsanız çok sevinirim. Hoşça kalın 🙂0
0
0.000
41 comments
avatar

Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler Damla😀

0
0
0.000
avatar

Beğenmene sevindim Muhammed. Teşekkür ederim uğradığın için 🙂
!ENGAGE 25

0
0
0.000
avatar

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

0
0
0.000
avatar

eski yazılara oy atılamıyordu. Bu durum değişecek. Artık ödülünü almış yazılara eskiden olduğu gibi oy atılabilecek

ilgimi çeken kısım burası oldu.
özellikle eski ve güzel yazıları okumayı seven biri olarak 🙂
bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler @damla

0
0
0.000
avatar

Sen seversin biliyorum eski yazıları okumayı 🤗 Evet iyi oldu bence de. Rakamsal olarak bir değeri olmuyor, çünkü ödeme bir kere yapılmış oluyor, yine de karşı tarafı motive etmek açısından iyi bir şey bence, eski de olsa bir yazıya oy atmak.
!ENGAGE 25

0
0
0.000
avatar

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

0
0
0.000
avatar

Bakalım bu Hard Fork herhangi bir uygulamayı bozacak mı. En son yapılan Hard Fork Hiveworld ve Hivestats uygulamasını bozmuştu. Hivestats düzeldi ama Hiveworld en son bugün baktığıma göre tamamen durmuş.

0
0
0.000
avatar

Dediğin doğru. Hardfork sonraları bazen çok sıkıntılı geçebiliyor. Bir keresinde ödül havuzu boşaltılmıştı ve dolana kadar bir süre geçti, kimse ödül alamıyordu. Bunun tam tersi de oldu, güzel sürpriz olarak, bir hardforkta herkesin ödülleri 4'e katlanmıştı 😀
!ENGAGE 25

0
0
0.000
avatar

O zaman umarım bu sefer ödül havuzu boşaltılmaz da tam tersi olur yine. 😂

0
0
0.000
avatar

Engage bitmiş sana pizza atayım. Misafir aç bırakılmaz, ayıp olur 😀

!PIZZA !BBH

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Teşekkür ederim. 😅 Çok düşünceli bir insansın.

0
0
0.000
avatar

Because this is such an awesome post, here is a BBH Tip for you. . Keep up the fantastic work

0
0
0.000
avatar

Hiveworld e nerden bakiyoruz? Linkini atabilir misiniz? Hivestaks çalışmıyor

0
0
0.000
avatar

Hiveworld aracı artık çalışmıyor. Onun yerine hivetasks var ama onun da kurasyon ve yazarlık ödülleri kısmı bozuk. Belki hivetasks aracı tamamen çalışmıyor bile olabilir. En son hard forktan sonra böyle oldu bir daha düzelmedi.

Posted via D.Buzz

0
0
0.000
avatar

Kürasyon kısmı lazım. Delegasyonla uğraşmaktansa hem kaliteli içeriklere hem seçtiğim kişilere oy vermek istiyorum

0
0
0.000
avatar

Bildiğim kadarıyla şuanda Hive Ekosistemi' nde kürasyon gelirini ölçebilecek herhangi bir araç yok ama Discord kanalında sorarsan yardımcı olabilirler belki.

Posted via D.Buzz

0
0
0.000
avatar
(Edited)

The first 5 minutes rule was fine.
As soon as the post is published, it will be voted on this time. So keep voting automatically, without ever reading.

0
0
0.000
avatar

There is no advantage to vote before someone else.

0
0
0.000
avatar

Dear @damla, you do not have to prepare such excellent posts I hope you know it 🤩🤩🤩

I adore your posts and we owe many thanks to you for your precious contributions to BroadHive :)

For those who are eager to share their posts about finance, blockchain, technology, evolution of products and their skills, broadhive.org is ready to welcome 🙌

Have a wonderful time on Broadhive.


Join Our Discord

Broadhive.org Quality Control Team


0
0
0.000
avatar

I am so happy! Thank you for your kind words and your support. It means so much to me 🤗

!PIZZA

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Eski yazılara oy atılabilmesi mantıklı olmuş hocam. Gerçekten bilgilendirici bir yazı yazılmışsa sınırının bir hafta olması çok mantıksızdı.

0
0
0.000
avatar

Evet. Yine oy atılabilecek ama ödemeler bittiği için ödül alınmayacak eskiden olduğu gibi. Teşekkürler uğradığın için 🙂
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Yazana ve yazılara değer vermek için güzel gelişmeler. 👏

0
0
0.000
avatar

Hoşgeldin canım. Gelişmeler dediğin gibi güzel. Kendini anlattığın yazı geliyor mu 🙂
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Kendimi anlatma kısmı inşallah yapabilirim 😉

0
0
0.000
avatar

I really liked the publication, I had some doubts, and I managed to understand

very good


Yayını gerçekten beğendim, bazı şüphelerim vardı ve anlamayı başardım

çok iyi
(i hope i have translated correctly)

0
0
0.000
avatar

Thank you so much. I am glad you liked my post 😀

Yayını gerçekten beğendim, bazı şüphelerim vardı ve anlamayı başardım
çok iyi

Maravilhoso!

!ENGAGE 25

0
0
0.000
avatar

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

0
0
0.000
avatar

Hivede yeniyim. sayenizde bu gün çok şeylər gördüm, öyrəndim. Hər Cümləmizə dikkat yetirdim, çünki faydalı olduğunu ən başından biliyorum. Minnedarım.

0
0
0.000
avatar

Yani şimdi ben 6 ay önce yazılmış bir yazıya oy atabiliyorum öyle mi? Güzelmiş

0
0
0.000