Hive'a Dönmek İsteyenleriniz Var mı?

avatar

Merhaba arkadaşlar. Hive'a dönmek isteyen çok kişi olduğunu tahmin ediyorum. Ara ara gelip soru soranlar ve mesaj atanlar oluyor. Benim de özlediğim çok kişi var. İnsan bir süre uzak kalınca her şey bıraktığı gibi kalacak zannediyor ama öyle olmuyor işte. Çok değişiklik oluyor. Bu değişiklikler de dönmeyi en çok zorlaştıran şeylerden biri sanırım.

Hıve çok hızlı gelişiyor. Geçtiğimiz ay yeni bir Hardfork güncellemesi yapıldı. Bugüne kadar gördüğüm en sancısız Hardfork'lardan biri oldu diyebilirim. Oylama sistemi kökten değişti. Artık yazı yayınlandıktan sonra 1 gün (24 saat) süresince oy verince tam kürasyon ödülü alınıyor. (detaylar burada)Bu da insanlara yazıları keşfedip manuel oylamaları için yeterince zaman tanıyor. İstatistiklerden gördüğüm kadarıyla oylamalar çok artmış. Bir de etkileşim (yazılara yazılan yorumlar) güzel gidiyor ve giderek artıyor. Bu da bir sosyal platformun olmazsa olmaları arasında. Hive giderek hem yatırımcılar hem etkileşimi seven üyeler açısından daha cazip hale gelmeye başladı.

Hive ekibi gelişmelere devam edeceğini açıklıyor. Şu anda tatil olduğundan dolayı yavaşlama var, ama yakın gelecekte HAF (Hive Application Framework) denilen yapının oluşturulması ile uygulamaların önü açılacak. Ayrıca, eski blockchainde vaadedilen Hive tabalı token sisteminin de HAF çatısında inşa edileceğinden bahsedilmeye başlandı.

Anlayacağınız blockchain gelişmelere çok açık. Diğer taraftan Hive engine tokenları ve tribe projeleri aktif. Şu anda Hive'da yazan arkadaşlarım çoğunlukla bu projeleri de kullanıyorlar ve tokenlarını değerlendirmeye çalışıyorlar. Geriye kalan az sayıda Türkçe yazıp okuyan arkadaşlar çoğunlukla daha fazla kişiye ulaşmak açısından yazılarına ingilizce de ekliyorlar (ya da ingilizce yazıyorlar). Hepsi de güzel paylaşımlar yapıyorlar.

Yakın gelecekte Türkçe okuyup yazan arkadaşların sayısında bir artış olacağını düşünüyorum. Bana sorarsanız Hive gözlerinde dolar işareti olan insanların uzun süre kalacağı bir yer değil. Burası bir topluluk blockchaini. Daha ziyade okuyup yazmaktan, paylaşmaktan keyif alan insanların bir araya gelip birbirlerine destek olmaya çalıştıkları yer. Siz de onlardan biriyseniz daha fazla uzak kalmak istemeyebilirsiniz.

Diğer sosyal medya platformlarını kullanan insanların gönüllü olarak "ürün" haline geldikleri bir gerçek. Bugün tüm geleneksel platformlar ellerindeki verileri daha fazla para kazanmak için kullanıyorlar. Orada bizlere nasıl daha fazla tıklatma yapıp reklam gösterecekleri ya da ürün satacakları üzerine kafa yoran çok sayıda mühendis çalışıyor. İnsanlar saatlerini harcayıp karşılığında platformların robotları haline dönüşüyorlar. Maalesef bunlar yaşadığımız çağın acı gerçekleri.

Hive'da kimse verilerimizi bize karşı kullanmıyor. Paylaşım yaptığımızda aldığımız beğeniler sayesinde Hive ve çok sayıda token birikiyor. Bu tokenların hepsi Hive engine ve diğer platformlar üzerinden alınıp satılabiliyor. Bu tür konularda @ahmetay detaylı yazılar yazmaya başladı. Ben de gereklilik oluşursa önümüzdeki günlerde benzeri yazılara yer vermek isterim. Eğer merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz konular olursa her zaman yorumlardan ulaşabilirsiniz. Kapsamlı yazılar yazmak istiyorum, ama geri dönmek isteyenlerin asıl merak ettiklerini öğrenirsem belki daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı, sorularınızı her zaman beklerim. Hoşça kalın 🙂


Posted via proofofbrain.io0
0
0.000
17 comments
avatar

Benim de özlediğim çok kişi var; keşke gelseler, yazsalar, herhangi bir şey anlatsalar da keyifle okusak :)

Bana sorarsanız Hive gözlerinde dolar işareti olan insanların uzun süre kalacağı bir yer değil. Burası bir topluluk blockchaini. Daha ziyade okuyup yazmaktan, paylaşmaktan keyif alan insanların bir araya gelip birbirlerine destek olmaya çalıştıkları yer.

Başka bir yazında "yazarken para kazanmak ile para kazanmak için yazmak arasında çok fark var" gibi bir şey söylemiştin. Bu yazındaki "ürün" olmak ile de bağlantılı bu bence. Bazı insanların değişip bambaşka olduklarını görmek de üzücü biraz. Ama yapacak bir şey yok :)
Umarım burayı daha fazla "iyi insan" keşfeder ve kalıcı olur. 🙂


çay keyfi yok mu bu sefer 😋

0
0
0.000
avatar

Yavaş yavaş geleceklerdir. Senin de güzel yazılarını bekliyoruz ama 🤗

çay keyfi yok mu bu sefer 😋

Olmaz mı 😀 ya geçen sefer içen olmadı diye bu kez çaysız gelmiştim. Sen şekersiz içiyordun di mi 😀

cay.jpg

!PIZZA

0
0
0.000
avatar

sabah çayı da güzelmiş hani:p
:) teşekkürler evet şekersiz sen de kesin şekersizdir di mi:D

kendimi sahilde denize bakıp hayal kuran birinin yanında hayal ettim içerken 🙆‍♀️

0
0
0.000
avatar
(Edited)

evet ben kesinlikle şekersiz taraftayım

kendimi sahilde denize bakıp hayal kuran birinin yanında hayal ettim içerken 🙆‍♀️

Hayal içinde hayal mi. Inception'a taş çıkartan bir cümle gibi geldi 🤗

0
0
0.000
avatar

Hayal içinde hayal mi. Inception'a taş çıkartan bir cümle gibi geldi

😋☘

0
0
0.000
avatar
Connect

Trade


@damla! This post has been manually curated by the $PIZZA Token team!

Learn more about $PIZZA Token at hive.pizza. Enjoy a slice of $PIZZA on us!

0
0
0.000
avatar

Thank you so much Pizza team 🤗

0
0
0.000
avatar

Congratulations @damla! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 57000 upvotes.
Your next target is to reach 58000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

0
0
0.000
avatar

Yakın gelecekte Türkçe okuyup yazan arkadaşların sayısında bir artış olacağını düşünüyorum.

Sanırım olacak 🙃

0
0
0.000