Hive'ın Yazılmış ve Yazılmamış Bazı Kuralları

avatar
(Edited)

Merhaba arkadaşlar. Bu konuları konuştuğumda canım çok sıkılıyor. Çünkü dönüp geriye bakıyorum. Gerçekten bu ortamı seven ve bayağı emek veren arkadaşlarımız çok basit hataları yüzünden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Üstelik bu hatalara sadece yeniler değil eskiler de düşüyor. Önceden bu tür yazılar yazıp insanları bilgilendirmeye çalışıyordum. Nasılsa artık herkes biliyor diye uzun süredir bırakmıştım. Ne yazık ki aynı hatalar farklı kişiler tarafından tekrarlanıyor, sonunda ya gitmek ya sıfırdan başlamak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle son bir kez dikkatimi çeken, özellikle son dönemlerde farklı üyeler tarafından tekrarlanan bazı hataların üzerinde durmak istedim. Belki uzun aradan sonra dönen veya yeni gelen birileri okur ve hesaplarını kaybetmelerini engellemiş olurum. Çünkü gidenlerin arkasından üzülmekle kalıyorum ve maalesef elimden bir şey gelmiyor.

Bilinmesi Gereken Bazı Hususlar

Öncelikle bilinmesi gereken, Hive bir yaz kazan sitesi ya da makale deposu değil. İnternette o tarz siteler var, mesela üye oluyorsunuz, yazı veya makale atıyorsunuz, karşılığında size ödeme yapıyorlar. Burası daha ziyade bir sosyal platform. Yeni gelen insanlardan beklenen bir taraftan kendi hayatlarından, ilgi alanlarına uyan konulardan vs bahsederken diğer taraftan burada bulunan insanlarla kaynaşmaları, başkalarının yazılarını okuyup oy vermeleri, yorum atmaları. Burada herkesin ilgi alanına uyan topluluklar ve tribe projeleri var. Doğru olan sonradan gelen üyelerin bu topluluklara atılan yazıları takip edip kendi yorumlarını atmaları, diğer üyelerin yazılarını beğenmeleri veya beğenmemeleri. Bunu yapmadığınızda buradaki insanlara "Ben yazımı atıp giderim size ayıracak vaktim yok" demiş oluyorsunuz bir bakıma. Yani sosyalleşmek önem verilmesi gereken konuların başında geliyor.

Burası bir makale deposu ya da içerik çiftliği değil. Zaten o amaçla yola çıkan hiçbir sitenin bugüne kadar tutulduğunu görmedim. Ben çocukken vardı örneğin yahoo voices ya da associated content, aol seed, triond falan bugün hiçbiri yayınına devam etmiyor. Google yok etti hepsini "content farm" oldukları için. Bir sitede herkes gelip yazı atıp gidiyorsa ve kimse okumuyorsa o sitenin başarılı olması zaten söz konusu olmayacaktır. Hive da bir sosyal ortam olduğundan buraya atılan yazıların bir amacı olmalı. İçerik illa eğitici olmak zorunda değil, eğlenceli olabilir, şaşırtıcı olabilir, bilgilendirici vs. ama hepsinden önemlisi robotlara değil insanlara hitap ettiğinin unutulmaması gerekir.

Bir diğer pek konuşulmayan ama her topluluğun istediği bir şey var; şimdi Hive'daki bazı kürasyon projeleri kaliteli yazıları seçip destek oluyor, yüksek oylar atıyorlar. Direkt bu şekilde söylenmese de bu topluluk ve projelerin beklediği de üyelerin hesaplarını geliştirip buradakileri desteklemeleri. Yani siz bir kürasyon projesinden aylarca oy alıp önemli miktarda Hive (ya da token) ödülü alıyorsanız, tamamını yapamasanız bile bir kısmını power up yapıp burada bırakmaya ve hesabınızı geliştirmeye çalışmanız en doğru olanı. Sizi destekleyenleri siz de destekleyin - witness oyları atabilirsiniz, topluluklara üye olup diğer üyelerin yazılarına yorumlar atabilirsiniz, projelerin tanıtımına katkıda bulunabilirsiniz vs. Bunu nasıl yapacağınız size kalmış bir şey.


source

Uyulması Gereken Bazı Kesin Kurallar

Çok önceleri plagiarism ve kopya içerikle ilgili bazı yazılar yazmıştım. O kurallar hala geçerli. Hepsinin özeti aslında bu, yazılar sizin beyninizin ürünü olmalı (proof of brain) ve görseller de size ait olmalı. Her zaman elimizin altında görsel olmayabilir, bu durumda bizden beklenen kullandığımız görseller için kaynak belirtmemiz. Hive'ın bir sosyal platform olduğu burada öne çıkıyor. Çoğu üyenin beklediği şey bir makaleden ziyade blog postudur. Kendinizden, hayatınızdan, yaptıklarınızdan, gezip gördüğünüz yerlerden bahsedebilir, kendi yazdığınız hikayeleri, yaptığınız / ürettiğiniz ürünleri, çektiğiniz fotoğrafları, okuduklarınızı, düşündüklerinizi vs. paylaşabilirsiniz. Bilmeniz gereken çok önemli hususlar var. Aklımdakileri yazmaya çalışacağım. Unuttuklarım olursa, buradaki arkadaşların yorumlarda yazmalarını rica ediyorum.

Bir Yazıyı Başka Bir Dile Çevirmek O Yazıyı Orijinal Yapmaz

Maalesef en çok düşülen hatalardan biridir. Bir yazı Türkçeden İngilizceye ya da İngilizceden Türkçeye veya başka dillere çevrildiğinde orijinalliği kaybolmuyor. Yazının telif hakkı hala o yazıyı yazan sahibine aittir. Fikir kimin fikriyse telif hakkı sahibi odur. Şimdi kalkıp Tolstoy'un bir eserini Rusçadan çevirsem bu benim diyebilir miyim? Diyemem değl mi? Aynısı tüm yazılar için geçerli. Karşıdaki illa ünlü bir yazar olmak zorunda değil. Şu yapılabilir mesela, 1-2 cümle gibi küçük bir kısım çevrilir ve o kısım alıntı tagi içine alınır, kaynak belirtilir. Bunu yaparsanız kimse size karışmaz. Tabii buralarda başkasına ait uzun uzun paragrafları kimse okumak istemiyor, onu da belirteyim.

Başka Yerden Okuduğunuz Bir Haberi Kendi Haberiniz Gibi Yayınlamamalısınız

Habelerin de telif hakkı var. Hatta bu alanda kurallar çok daha katıdır. Haber siteleri her yıl ajanslara bu haberler için bir sürü para ödüyorlar. Yabancı bir siteden aldığınız haberi çevirip yayınlamanız o haberin telif haklarını yok etmiyor. Kaynak belirtseniz bile haberin tamamını olduğu gibi almanızı da kimse istemiyor. Şu olabilir mesela, bir haber okudunuz ve paylaşmak istediniz, haber hakkında bahsedebilirsiniz. 1-2 cümle alıp kaynak belirtebilirsiniz. Ama nerede yayın yapacak olursanız olun, haber sitelerinden aldığınız yazıları kendi haberiniz gibi yayınlamayın, çok başınız ağrır.

Bir Yazının Kelimelerini Değiştirmek O Yazıyı Orijinal Yapmaz

Yine çok sık yapılan bir hatadır. Google'dan bir yazı bulunur kelimeleri değiştirilir ve yayınlanır. Aynı metnin sadece başka bir versiyonunu üretmiş oluyorsunuz. Bu durum sizi yazı üzerinde hak sahibi yapmaz. Zaten buradaki üyelerin bekledikleri Google'dan sağdan soldan bulunan bilgilen yayınlanması değil. "Phaselis antik kenti" başlıklı bir yazı yazayım örneğin. Buradaki üyelerin benden bekledikleri Phaselis'in tarihçesi değil. İsteyen zaten Google'a yazıp bu bilgiye ulaşabilir. Bu yazıyı orijinal yapacak olan şey benim gidip orayı gezip gördükten sonra deneyimlerimi ve çektiğim fotoğrafları aktarmak. Tarihçeden de çok bahsetmek istersem 1-2 cümle ile kaynak belirterek bahsetmeme kimsenin itirazı olmaz.

Film / Kitap İncelemesi Nasıl Olmalı?

Film, kitap ya da neyin incelemesini yazacak olursanız olun, bilmeniz gereken en önemli şey bunu okuyacak olan kişini merak ettiği şu "Bu film iyi mi, hayatımın 1.5 saatini bu filme harcamama değer mi, incelemeyi yazan kişi filmi beğenmiş mi, oyuncuları başarılı bulmuş mu vs vs". İdeal olan sizin görüşlerinizi aktarmanız. Tabii ki başta kısaca filmin konusunda bahsedebilirsiniz. Ama bu bilgi zaten IMDB'de de var. Bu yazıyı orijinal yapacak en önemli şey sizin görüşleriniz.

Yine kitap incelemesi yazısından beklenen şey aynı şekilde bir kitabın içeriklerinin ya da herhangi bir yerindeki bilgilerin yazıya dökülmesi değil, kitabı okuyan kişinin görüşlerini karşı tarafa aktarması. Kitabı okudunuz, kısaca konusuna ve yazarına değindiniz, devamı artık tamamen o kitabın sizde uyandırdığı çağrışımların yazıya dökülmüş hali olmalı. 1-2 cümle almak isterseniz alıntı tagi kullanmanız ve kaynak belirtmeniz şart.

Yemek Yazısı Nasıl Olmalı?

Tarif de görsel de size ait olmalı. Şimdi yolda karşılaştık diyelim, ben sizden bir yemeğin tarifini istedim. Gidip de internetten araştırıp mı anlatacaksınız bana? Hayır. Beni ilgilendiren sizin o yemeği nasıl yaptığınız. İnternetten araştıracak olsam kendim yaparım zaten bunu. Nasıl ki evde yemek yaparken kendi deneyimlerimizi kullanarak yapıyoruz, buraya tarifini yazarken de bizden beklenen yemeği kendi yaptığımız gibi aktarmamız. Bir ev hanımı cacık yaparken gidip de internetten araştırır mı? Yılların birikimiyle kendi tarifleri vardır tüm yemekleri için.

Şu olabilir mesela, değişiklik yapmak istedik, gidip de Çin mutfağından bir yemeğin tarifini bulduk ve denedik. Sonuçtan memnunuz (ya da değiliz yemeği yaktık) ve bunu arkadaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. O zaman da tarifi referans göstermemizin önünde ne gibi bir engel var? Tarifi bu siteden buldum deyip link verebiliriz. Yine de oradaki yazıyı olduğu gibi kopyalayacağımız anlamına gelmemeli. Nasıl yaptığımızı kendi sözlerimizle anlatabiliriz.

Görseller Nasıl Olmalı?

Her şeyden önce varsa bize ait olmalı. Yoksa da paylaşmamıza izin verilen bir yerden alıp kaynak belirtebiliriz. Pixabay.com, pexels.com gibi siteler mesela görsellerin paylaşılmasına müsaade ediyorlar.

Bir siteden görsel alınmış ve üzerinde değişiklik yapılmışsa yine ilk halini kaynak olarak belirtmek lazım. Yazıda olan şey burada da geçerli. Yazıyı değiştirmek telif hakkını yok etmiyor, görseli de öyle.

Yine mesela çizimlerden beklenen bir nesneye, insana, hayvana vs. bakılıp çizilmesi. Başka birinin çiziminin aynısını yaparsanız yeni bir eser üretmiş olmuyorsunuz, var olan bir eseri kopyalamış oluyorsunuz. Bunu belirtmenizde fayda var. Yine bir fotoğrafın internetten aldınız ve bakarak çizim yaptınız. Orijinalini kaynak olarak göstermeniz önerilir.

Şu anda aklıma gelenler bunlar. Başından beri bu konulardan çok kişinin canı yandı ve çok arkadaşımızı kaybettik. Umarım bundan sonra aynı şeyler tekrarlanmaz. Bunlar sadece Hive kuralları değil. İnternette herhangi bir yerde yazı yayınlıyorsanız, bu noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Telif hakları sıkıntıları yüzünden websitesi olan çok arkadaşımın başı ağrıdı. Şahsen ben 15 yaşımdayken açtığım bir yemek sitesi yüzünden hala sorun yaşamaya devam ediyorum. Siteyi kullanıcılara açmak gibi bir hataya düştüm. Tabii bizim insanımızın bu konularda ne kadar bilgisiz olduğunu bilmiyordum, ben kendim de o dönemde çok bilgisiz ve tecrübesizdim. İnsanlar tarif defterlerindeki denenmiş tariflerini paylaşıyor sanıyordum. Hani denenmiş olan en güzelidir ya. Bir ev hanımı ya da yemek yapmayı seven biri deneyip de sonucundan memnun kaldığı yemeklerin tariflerini özenle saklar ve paylaşır diye düşünüyordum. O tarif defterlerine yazılanların kitaplardan, dergilerden, sağdan soldan alınmış tarifler olabileceğini akıl edemedim.

Site yayınlandıktan birkaç ay sonra çok hit almaya başladı. Başarılı oldu diye bir de ingilizce versiyonunu da yaptım. Google'da ilk sayfada çıkıp göz önünde olmaya başlayınca sorunlar başladı. E-mail üstüne e-mail gelmeye başladı. Bu tavuğun tarifi bana ait sadece bende var diyenden bu köfte benim kitabımdan çalınmış kaldırmazsan mahkemeye gidiyorum diyenlere kadar her tür sorun çıktı. Adamlar haklı. Tarif deyip geçmemek lazım, tariflerin de telifi var. Bir gün kızıp kullanıcılar tarafından eklenmiş tüm tarifleri sildim. Gözümden kaçanlar var gerçi hala. Kapatmaya kıyamadığım için site hala yayında. Hala da bazen e-mail aldığım oluyor. Bir bu değil tabii. İnternet sitesi ya da blog sahibiyseniz buna benzer çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Site sahibi bir arkadaşım 3 sene mahkemelerde süründü, ailesinden saklayacak diye akla karayı seçti, 3 yılın sonunda beraat etti ama o kadar strese değer miydi.

Burası blockchain istediğimi yazarım mantığıyla geliniyor, ama çok yanlış. Yazılar bir veri tabanında tutuluyor ve blockchain olan kısmı orası. O veri tabanından çekilen veriler yine webde herkese açık olarak yayınlandığından çok dikkat edilmesi gerekir. Burası deep web gibi arama motorlarının indekslemediği bir ortam değil sonuçta. O yüzden sorun yaşamamak için tüm kullanıcıların özenli davranması gerekir.

Kimsenin geçmişte karşılaşılan sorunlarla artık karşılaşmamasını dilerim. Hoşça kalın, kendinize dikkat edin.


Posted via proofofbrain.io0
0
0.000
41 comments
avatar

Paylaşım için teşekkür ederim. Genel bir derleme, gayet güzel bir özet olmuş. Daha önce kıyısından köşesinden de olsa blog yazarlığı vb. ile ilgilenmiş olanlar ortama çabucak adapte oluyor. Diğer kullanıcılar ise genel yazma, etik, alıntı ve telif konularını sonradan öğreniyorlar. Ve tam olarak kafalarına oturtamıyorlar. Gelir elde edilmesi, burayı diğer sosyal ağlardan farklı bir yere koyuyor. Blok zinciri üzerinde olduğunu iddia eden sosyal ağlar bile hala merkeziyetsizliğe alışabilmiş değil. Bir sosyal ağda birkaç arkadaşımız kendi fotoğraflarını, tarih vb. ile paylaşmaya başlamış. (Bir nevi kimlik doğrulama)

Umarım Hive Blok Zinciri olabildiğince merkeziyetsizleşebilir. Yeni kullanıcılara olabildiğince hoşgörülü davranmak lazım. Eski kullanıcılara ise 'tekrardan' sonra yaptırım uygulanmalı. Ki görebildiğim kadarıyla -ufak tefek aksaklıklar yaşanılsa da- bunlar yapılmaya çalışılıyor. Ancak bu tür yaptırımlara bir kaç diğer kullanıcı değil, topluluk karar vermeli. Bu yönde geliştirmeler yapılabilir.

Umarım topluluk kullanıcıları Hive'ı 'sağılacak başıboş inek' gibi görmezler. Dediğin gibi "Burası bir sosyal ağ" Maddi, manevi yatırım yapmak, ilgilenmek, üretmek gerekiyor. Değer katmadan, değer üretmeden beklentilere kapılmak; bir çok kullanıcıyı etik olmayan yollara sürüklüyor.

Hiç bir kural olmasa bile, içimizde hissettiğimiz o sıkıntı bizi bir çok hatadan koruyacaktır. Dolayısıyla onca emek de boşa gitmemiş olacak.


Posted via proofofbrain.io

0
0
0.000
avatar

Güzel yorumunla konuya katkıların için çok teşekkürler.

Umarım topluluk kullanıcıları Hive'ı 'sağılacak başıboş inek' gibi görmezler.

Benim de kesinlikle vurgulamak istediğim bir noktayı çok güzel ifade etmişsin. Teşekkür ederim zaman ayırdığın için ve bugüne kadar tüm yaptıkların için 🌼
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Umarım topluluk kullanıcıları Hive'ı 'sağılacak başıboş inek' gibi görmezler.

hep böyle görüldü, görülüyor umarım bundan sonra olmaz diyelim :)

topluluğa katkılarınız için ayrıca teşekkür ederim.☘

0
0
0.000
avatar

What is the language of the post? I don't recognize it, but I translated it by google into my native language, and I loved your text, it would be nice if you put it in English for more people to see it.


Posted via proofofbrain.io

0
0
0.000
avatar

Hello dear vempromundo,
Greetings from sunny Turkey ☀️ I am sooo happy you loved my post. I agree with you, I should make bilingual posts for my non-turkish speaking friends. Thanks for sharing your idea! Nice to meet you. Have a nice day 🌸
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Bu kuralları öğrendikten sonra bir şey yazarken çok dikkat etmeye çalışıyorum. Çünkü bu konuda çok katılar. Hesap bir kere kara listeye alınınca tüm emekler gidiyor. Burada birkaç arkadaşa denk geldim kara listeye alınan. Üzüldüm açıkçası. Çok emek vermişler çünkü. Umarım emek veren kimse böyle bir sorun yaşamaz.

0
0
0.000
avatar

En güzelini yapıyorsun. Eskiden daha toleranslı davranıyorlardı. Fakat son dönemlerde tekrarlayanlar artınca böyle bir çözüm yolu buldular sanırım. Dikkat etmekte fayda var. Teşekkür ederim geldiğin için 🌸
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

tebrik ediyorum @damla ne kadar uğraştırıcı, yorucu olsa da tekrar tekrar ve yine tekrar ettiğin şeyler olsa da yine yazmaktan, faydalı olmaktan imtina etmeden devam ediyorsun.

buraya geldiğim ilk günden beri konuşulan şeyler ama maalesef yeniler kadar eskiler de yukarıda bahsettiğin gibi durumlar yaşayabiliyor.

insanlardan beklenen bir taraftan kendi hayatlarından, ilgi alanlarına uyan konulardan vs bahsederken diğer taraftan burada bulunan insanlarla kaynaşmaları, başkalarının yazılarını okuyup oy vermeleri, yorum atmaları.

bu yönü en çok es geçilen şeyler.
bir kişiye yorum attığımda eğer onunla başka yazıların altındaki yorumlarda karşılaşmıyorsam o kişiye tekrar yorum yazmayı tercih etmiyorum. sosyalleşmek, etkileşim kurmak benim için önemli ve değerli.

bir kısmını power up yapıp burada bırakmaya ve hesabınızı geliştirmeye çalışmanız en doğru olanı. Sizi destekleyeneleri siz de destekleyin

bu da es geçilen diğer bir konu.
her yazısı yüksek oy almasına rağmen kendinden başkasına faydası olmayanlar, etkileşim kurmayanlar hatta kendine gelen yorumlara bile cevap vermeyenler var.
onları da bir müddet sonra görmezden geliyorum.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Teşekkür ederim güzel sözlerin için 🤗

her yazısı yüksek oy almasına rağmen kendinden başkasına faydası olmayanlar, etkileşim kurmayanlar hatta kendine gelen yorumlara bile cevap vermeyenler var.
onları da bir müddet sonra görmezden geliyorum.

Böyle davranmakla tamamen haklısın bence de. Tamamen katılıyorum. Birine yorum attığımda cevap vermiyorsa beni kaideye almıyor ya da rahatsız oluyor diye düşünüyorum. Spam yorum atmış gibi hissediyorum. O yüzden ben de bırakıyorum etkileşim kurmayı.
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Teşekkürler bu konuya tekrar değinip bilgilendirdiğin için. Ben bilgisizlikten kaynaklandığını düşünmüyorum bunun. En azından platforma yepyeni gelen biri dışındakiler adına. Neden böyle bir yanlışa düşülüyor, hırs mı? daha fazlasını istemek mi? yaptıklarının farkedilmediğini düşünmek mi? kolay para kazanmak mı? bilmiyorum.

Uzun süredir her postumu otomatik oylamaya almış hesaplar var, bunu abuse edip hergün irili ufaklı post yazabilirdim. Hırsıma yenilip, "çeşitli" yöntemlerle ben de hergün 2şer tane tasarım çizim içerikleri paylaşabilirdim. Bu yöntemler yollar herkes tarafından biliniyor. Enerjim ve vaktim olduğunda arkadasında durabileceğim postlar paylaşmaya çalışıyorum. Burayı kolay para kazanma yeri olarak görenleri de anlamakta zorlanıyorum.

Geçmişte gördük, youtube videolarının textlerini ingilizceye çevirip post yazanları, başka dillerden translate edenleri, cümleleri değiştirip yazanları. İngilizce bilmediği halde sağdan soldan translate ile yarım yamalak çeviri yapıp utopiandan oy almaya çalışanları. Sen de biliyorsun hepsini buraya saymakla bitmez gidilen yanlış yollar. En kötüsü de bunları senin ve benim gördüğüm gibi görmüş yaşamış kişilerin, zamanı geldiğinde benzer şeyleri yapmaları. Ne yazık ki, ben de buraya sevdiğim saydığım insanları çağırdım. Onlara ilk söylediğim şey de bu abuse'ler ve neleri yapmamaları gerektiği oldu. Artık bu onlara mı saygısızlık, yoksa benim artık bu konuda çok şey gördüğümden mi bilmiyorum. Bir insanı bu platforma çağırırken, söylenecek ilk şey bu oldu ve hoş birşey değil.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Hoşgeldin ruen. Teşekkür ederim düşüncelerini paylaştığın için.

Ben bilgisizlikten kaynaklandığını düşünmüyorum bunun. En azından platforma yepyeni gelen biri dışındakiler adına.

Sanırım sen haklısın bu konuda. Belki de bilgisizlik olduğunu düşündüğümde moralim daha az bozulduğu için kendimi buna inandırmaya çalışıyorum.

Enerjim ve vaktim olduğunda arkadasında durabileceğim postlar paylaşmaya çalışıyorum.

Tamam güzel de. Arayı fazla açmamak lazım ama 😀

Geçmişte gördük, youtube videolarının textlerini ingilizceye çevirip post yazanları, başka dillerden translate edenleri, cümleleri değiştirip yazanları.

Evet bu maddeyi yazmayı tamamen unutmuşum. Youtube'dan sonra bir de televizyon izleyip yazanlar çıktı. Orada konuşanın ağzından çıkanı birebir yazıya döküp bunun orijinal olduğunu düşünenler olmuştu.

Umarım bu konuşmalarımızın bir faydası olur. Bilmeyenler ya da bilerek yapanlar varsa da yaptıklarına son vermeleri gerektiğini anlar ve ona göre davranırlar.

!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Tamam güzel de. Arayı fazla açmamak lazım ama 😀

:)) Evet evet, sen de bu konuda haklısın, zaten eklemeye başladım artık Türkçe'yi postlarda, biraz daha aktif olmaya çalışıyorum işten vakit bulabilirsem. Zaten ağustostan sonra 6 ay yokum. Artık yaş haddinden vatani görevi yapmaya gidiyorum. Döndüğümde artık

0
0
0.000
avatar

Söyledin diye bak yeni post yazdım işten ayırdığım mola da @damla ^^ Hemde sadece Türkçe

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Çok güzel olmuş. Teşekkürler. İyi ki söylemişim 🙂

Demek ağustos'ta askere gidiyorsun. Az kalmış. Peki neresi çıktığı ne zaman belli olacak.

0
0
0.000
avatar

O ağustosta belli olucak, şuan temmuz sonuna kadar tecilliyim. ^^ben de bilmiyorum neresi şuan

0
0
0.000
avatar

Cok guzel bir yazi olmus, TR'de hem daha aktif bir topluluk hem de daha cesitli postlar gormek umuduyla.

Tabii bir de power down degil de power up yapan insanlari :)

0
0
0.000
avatar

Teşekkür ederim deathwing 🙂 Çok güzel dilekler bunlar. Umarım hepsi gerçekleşir ve güzel bir ortamımız olur 🌼
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

2018' li yıllardaki bazı postlara baktım da buna benzer uyarılar yapan ve çok değerli bilgiler veren kişiler varmış. Bu da o değerli postlardan biri. Keşke o eski aktiflik tekrar gelse. Ben şaşırıyorum ya o zamanlardaki insanlar nasıl şuan yok.
Nasıl yorum yapılması gerektiğini bile anlatan postlara denk geldim. Ne güzel zamanlarmış... 🙂

0
0
0.000
avatar

Evet. Her dönemin kendine göre güzellikleri ve sıkıntıları oldu. Huzurumuz yerinde olsun gerisi gelir.

Teşekkür ederim Mehmet uğradığın için. Nasıl oldun? Senden haber alamayınca merak etmiştim. Dışarı çıkıp dolaştığını görünce rahatladım, daha iyisindir diye 🙂
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

Evet. Her dönemin kendine göre güzellikleri ve sıkıntıları oldu. Huzurumuz yerinde olsun gerisi gelir.

🙏

Çok iyiyim Damla. Tamamen iyileştim. Normal bir soğuk algınlığını bile ilaçsız ve vitaminsiz atlatamıyordum. Ama koronayı ilaçsız atlattım. Şimdi anladım ki psikolojik olarak yıpratıyormuşuz 😊

kendimizi. Ben bu süreçte kendimi iyiyim diye kandırdım. Sadece bir gün nefes darlığı yaşadım.
Evet iki gün önce dışarı çıktım. Ormana gittim. Ama o kadar çok yürüdüm ki bacaklarım hala çok ağrıyor. 😂

Sorduğun için teşekkür ederim. Bununla ilgili bir şeyler yazmak istiyorum yakında.

0
0
0.000
avatar

Hayırlı günler @damla. Çok zaman oldu steemitden ayrı düşdük. 10 gün olar ki, yeniden postlar okuyub qurumlar yazmağa, dostları yeniden aramaya başladım. Hive platformundan habersizdim. Şükür sizleri yeniden gördüm. Sizin yazılarınızı her zaman okuyub özümüze çeki düzen verərdik. Şimdi de sonuna kadar okuyub dikkat etmek gerekenkeri yeniden xatırladım. Təşəkkür ederim. Inşəallah etkinlikleri anlayıb bende qatılıram.

0
0
0.000
avatar

Hoşgeldin Famil, uzun ara vermişsin. Yeniden geri dönmeye karar vermen güzel olmuş. Umarım Hive keyif aldığın ve uzun süre kalıcı olduğun bir platform olur. Kendine iyi bak 🌸
!PIZZA

0
0
0.000
avatar

İlginiz için teşekkür ederim. Bir müddət dostlarımızın yazdıqlarını okuyub, kendi fikirlerimi yazmayı düşünüyorum. Aslında geri dönmemde sebeb gündelik devamlı təkrarlanan işlərdən az da olsa ayrılıb kendime və ətrafımdakı arkadaşlarıma faydalı olmaya çalışmakdır. Azərbaycandan burda kim var kim yok bilmiyorum. Lakin sizinlə aynı dili danışmaqdan qürur duyuyorum. Sizdən öğrendiklərimlə arkadaşlarıma benim də bir faydam olur İnşəallah.

0
0
0.000
avatar

Buna sevindim işte. Umarım güzel olur hepimiz için. Bu yazıyı incelemeni öneririm. Sizlere faydası dokunabilir diye düşünüyorum: https://ecency.com/hive-125125/@damla/ecency-uygulamasi-hakkinda-yillardan-sonra

0
0
0.000
avatar

Sayenizde şimdi ecency'deyim 🙂

0
0
0.000
avatar

Hər bir önerinizi bekliyorum. Rica ederim faydalana bileceğim hər şeyi öyrənmək istiyorum. Yaşadığım memleketimde burdan fayda sağlaya bileceğim, davet edib oğrete bileceğim dost, tanışlar var. Allahın izni ilə faydalı olmağı istərdim.

0
0
0.000
avatar

Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim mutlaka göz önünde bulunduracağım şeyler var. Umarım uzun yıllar bu sitede kalır ve bir çok dost edinirim.

0
0
0.000
avatar

Ben teşekkür ederim nazik yorumun için ve uğradığın için. Faydalı bulmana sevindim. Hive yolculuğunda başarılar diliyorum 🙂

0
0
0.000
avatar

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu paylaşım sayesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi oldum.

0
0
0.000
avatar

Çok değerli bilgiler barındıran bir yazı olmuş özellikle yeni gelenler başta olmak üzere herkesin okuması gereken bir yazı teşekkürler.

0
0
0.000