Města...

avatar

Každý člověk je jiný a přitom máme všichni téměř všechno společné. Totéž platí u měst. V něčem je každé unikátní, ale něco obecně platného můžeme říci o všech...

Čeho se bála města?

Tak tohle je morový sloup v Jičíně. A dáme si ještě jeden obrázek téhož.

Každý z obrázků má sve nedostatky. Já nejezdím fotit, jezdím venčit rodinu. Obrázky vznikají jaksi mimochodem. Nemám na ně čas a nejsem soustředěný.

A teď už jsme v Kutné Hoře... Tentýž účel, jiné provedení.

Zase... Máte asi 90 vteřin na fotografii. Škoda. (Všimněte si, hornických postav nesoucích na svých bedrech základnu sloupu...)

A tohle je kutnohorský sv.Florián na Barborské stezce.

A pro změnu jičínský sv.Florián... Na nádvoří Valdštejnova zámku.

Proč a kdy se stavěl morový sloup, to dá název. A sv.Florián je mimo jiné patronem hasičů a má v kompetenci požární ochranu vůbec.

Středověká města se bála moru a požárů. Dělala co uměla a mohla, aby se jim vyhnula. Jsem přesvědčen, že aspoň morový sloupek a nějakého toho Floriánka najdete prakticky v každé větší vesnici... Ale moc to nefungovalo.

Požáry a mory byly sice ne na denním pořádku, ale dvakrát třikrát za století zpravidla ano. Skoro každý obyvatel města je pamatoval.

Já netrvdím, že to bylo požehnání. (Jen dopuštění.) Ale na všem špatném lze nalézt i něco málo pozitivního.

Hospodářská krize zrychluje vědecký pokrok a zavádí nové technologie výroby. Požár... Stimuluje nový rozvoj měst. Moderní rozvoj. Jak by Londýn vypadal nebýt ničivého požáru 1666?

Mor... No, kde by dnes byla kostnice v Sedlci? Turistické lákadlo... Ale to je určitá nadsázka. Umírání lidí je špatné. Ať už válkou, nebo nemocemi. Ale na všem se dá aspoň ždibíček nějakého přínosu najít.

Bez lidí přichází také pokrok, nahrazování prac.síly technolgiemi. Automatizace, robotizace... Což neplatí tak úplně pro středověk. Ale přeci. Uvolňuje se společenská hierarchie. Na přeživší zbude víc zdrojů. Mor vedl dočasně ke vzrůstu životní úrovně...

Šlechtické rody mají historii. Měšťanské ne. Mor. Málokterá, byť
erbovní, měšťanská rodina se dožije tří generací...

A trochu si dloubnu do katolické církve... A co takhle covidový sloup? By nebyl? My, evangelíci, je jaksi nestavíme. Ale kdyby s tím pan arcibiskup pražský přišel, tak bych přispěl.0
0
0.000
3 comments