O čem si tak přemýšlím...

avatar

Ruský vůdce sní o obnově Sovětského svazu. Umíte si představit, že by jakýkoliv český fuehrer byť jen blouznil o obnově Československa? Myslím násilně... Že by jako česká armáda zaútočila na Slovensko? To je ale úplná blbost, že?

Nebo Rakušané... Že by zkusili obnovit Rakousko-Uhersko. Taky naprostá ptákovina, není-liž pravda? Ale jsou takové příklady ve světě... Například Maďaři. Velké Maďarsko. To na stole je. Nebo Srbové. Velké Srbsko. Taky aktuální.

Proč Maďaři, Srbové a Rusové ano? A proč Češi a Rakušané ne? V čem je rozdíl? Že by některé národy byly dříve v mnohonárodnostních státech natolik zvýhodněné, že se jim po tom zvýhodnění stýská? A ty druhé ne? Nevím. Si tak přemýšlím...

Nebo úplně něco jiného. Faucety. Ruské faucety. Ať jsem teda konkrétní. Třeba https://digitask.ru/ nebo https://adbtc.top/ Používat, nebo bojkotovat? Jsou jistě ziskové. Ale jsou pro Putina, nebo proti Putinovi? Co ruská kryptoměnová scéna? Posiluje Rusko, nebo ho naopak podvrací?

Na Hive budou samozřejmě i Rusové. Ale nějak tady nejsem schopen sledovat o moc víc než #cesky . Ale je lze předpokládat, že by tady měl probíhat nějaký dialog mezi Pro- a Protiputinovci. Dialog... Ale nevím.

Mám teď jiné starosti s Ukrajinou. Teda s Ukrajinci. Respektive s ukrajinskými žáky. Situace se vyvíjí a mění každým okamžikem. My jsme malá škola. Necelých 200 žáků. Pro nás je 40 nových, ukrajinských žáků hodně. Zatím 40.

Ale cítím povinnost o tom napsat něco víc. Jenomže ono má být zas po neděli všechno jinak... Takže asi až příští týden napíšu článeček, abyste si uměli představit, co se ve školách teď děje. Jsem hodně unavený. A myslím, že to bude zajímavý článeček...

kraki_a.png0
0
0.000
6 comments
avatar

U nás ve fabrice jsme měli ukrajinské dělníky vždycky. A máme paní, která je má na starosti v takové té sociální či komunikační oblasti. Poradit, zařídit, přeložit, vysvětlit jak co u nás chodí, a tak.
Ta paní je Ruska. Což nikdy ničemu nevadilo. Ono to většinou nevadí ani teď, ti lidi jsou pořád stejní. Ale občas jsou nějaké rozpaky či napětí cítit. Jsme všichni jenom lidi.

0
0
0.000
avatar

Mohlo by to být o tom zvýhodňování. Politik nikdy nevyhoví všem, tak se soustředí na nejpočetnější skupinu, a ta je zvýhodňovaná. Je to vidět v Číně, jak se staví k Ujgurům.

0
0
0.000
avatar

Ty jo, 40 děti je opravdu hodně. Ale tři sta tisíc lidí jsou 3 % populace a většinou jsou to děti, takže bych asi neměl být překvapen.

0
0
0.000
avatar

Jaké je cca věkové složení dětí z Ukrajiny?

0
0
0.000
avatar

Když ono je všechno jinak, než si širší veřejnost představuje... V zásadě jsme z nich složili dvě třídy cca po 20 lidech. V jedné jsou prvňáci až páťáci, ve druhé od šestky po jedenáctou třídu. (Na Ukrajině je jedenáctiletá povinná šk.docházka. Včetně střední školy.) Vedou to ukrajinští učitelé a asistenti. Jejich ministerstvo vede distanční vyučování přes internet. My tam chodíme jen učit češtinu.
Učitelé a asistenti nejsou zaměstnanci naší školy, ale městské části. Žáci nejsou žáky naší školy, ale... Se to neřeší. Žáci neprošli zdravotní prohlídkou a nikdo neví, jestli jsou proti něčemu očkovaní. V pondělí napíšu na tohle téma článek. Ono v pondělí může být zase všechno jinak...

0
0
0.000