Opravdu férové ceny...

avatar

Tahle otázka je tak stará, jak dlouho jsou s námi peníze. Což je asi 2.500 let. Ne, že by před tím nikdo nemudroval, jestli mamutí kůže je důstojná protihodnota za... Zkrátka, nic nového pod Sluncem. (Kterýžto výrok je sám o sobě také dost vousatý, vlastně pejzatý...)

Tak tedy: "Dobře už bylo! Za našich mladejch let bejval svět jako květ... atd.atp." Tuhle koncepci už razili antičtí autoři. Věk zlatý, stříbrný, bronzový, železný... Křesťanští kronikáři, třeba Kosmas, s tím měli trochu problém. Jak mohlo být líp, když ještě nebylo křesťanství, he?

Ale k věci. Tempora mutantur et nos mutamur in illis. (Volně. Časy se mění a my se měníme s nimi. Teda, naapdá mě další článek...) A ceny nám rostou... Pořád. Přičemž my, lidé, tolik milujeme stabilitu. A nestabilita nás přitom nutí k pokroku...

Tak jinak. "Za krále Holce byla za groš ovce!" A který že to byl, ten Holec? Někdo bezvousý. Nejspíš Ladislav Pohrobek. Polovina 15.století. Groš, to bylo 3,22 g stříbra. Ovšem tehdy v sotva poloviční ryzosti. To byla láce!

Nebyla. Ale půjdu na to od jinud. Ceny ve středověku skutečně neskutečně kolísaly. Na vině byla už tehdy globalizace. Protože neexistovala. Ale ekonomické zákonitosti už existovaly. Takže čeho bylo málo, to bylo vzácné...

Tudíž když se neurodilo, ceny potravin letěly nahoru. Když byla úroda bohatá, propadly se. Jeden rok stála kráva 20 grošů. A druhý klidně 60... (Ceny pro začátek 15.století.) Odjinud se krávu přihnat nevyplácelo. Železnice neexistovala, mrazící vozy už vůbec ne... Ta prokletá globalizace teprve přijde. A možná, že zas odejde...

I tak Vám přijde kráva levná? To bylo ovšem před cenovou revolucí! Tedy před objevem Ameriky a získáním nových stříbrných dolů. Cena stříbra v Evropě pak během 16.století poklesla na 5% původní hodnoty... (Nízké náklady na získávání stříbra v Americe oproti Evropě. České doly v Jáchymově, Kutné Hoře a v Jihlavě zkrachovaly... Fajn. Jihlava není v Čechách... Stejně tam žili samí Němci...)

Dnes cenovým pohybům rozumíme. Nám tvrdí ekonomové... Tenkrát... Byli samozřejmě obviňováni židé, čarodějnice, hříšná lidská zkaženost... A do omrzení byly úředně stanovovány "věčné ceny". Tedy maximálná ceny, maximální platy... Nikdy to nefungovalo. Ani když se udělal pogrom.

Nestabilita byla normální. Snaha ji marně řešit bývala také normální... To až posledních asi 80 let je Evropa výjimečně stabilní, vypočitatelná... Ale, jak napsal Fraňo Král´, "Bude ako nebolo"... Nebo naopak, bude jak bylo před tím, když ještě nebylo takhle? Vracíme se do historicky prověřeného normálu. Do období nestability.

A taky bývaly normální války. V raném středověku se válčilo na jaře a na podzim. V 17.století se už začínalo válčit celoročně. Pokrok nezastavíš... Byla válka stoletá, třicetiletá, sedmiletá... Tak zase Vzhůru do minulosti! (To je nějaký publicistický pořad v rádiu.)

Zvykejme si. Život není fér. Válčí se, ceny skokově rostou. A tak je to normální. A nic s tím nenaděláš, jak praví jiná, časem prověřená, lidová moudrost...

kraki_a.png



0
0
0.000
5 comments
avatar

Taký švet, nezrobíš nič - Lidová moudrost z Východního Slovenska

0
0
0.000
avatar

Já to latinské přísloví (Tempora mutantur et nos mutamur in illis.) vážně rozeberu... Je to fakt poučné.

0
0
0.000