Pokračuji v exkurzi

avatar

Tak včera jsem skončil u Letenského zámečku... Bývalo to tady velmi frekventované místo. Když tu ještě nestál Štefánikův most, ale řetězový most císaře Františka Josefa I. (Císař 1830-1916, most 1868-1947. Císař měl životnost delší než ten most...)

U příležitosti Stoleté výstavy roku 1891 k zámečku, výletní restauraci z roku 1868, postavili od mostu lanovku, kterou později nahradily eskalátory. A začinala tu Křižíkova elektrická dráha, která byla provozována 1891-1902. Za jejím spuštěním také stála Stoletá výstava...

Což teda všechno ukrajinským dětem říkat nebudu. To by na ně bylo moc. Moc speciální. "Takže ulice Revoluční odděluje Staré a Nové Město Pražské. To Staré se dřív jmenovalo Veliké. A Malá Strana byla Menší Město Pražské. Ale když Karel IV.stavěl Nové Město, tak se z Velkého stalo Staré. A Malá Strana zůstala... To si pamatovat nemusíte!"

Vzal jsem je sem proto, že levý vltavský břeh je o pár desítek metrů výš než ten pravý. Mohu jim odsud z výšky ukazovat dominanty na pravém břehu...

Tudíž:"Jezdecká socha Jana Žižky, 1950, 9 metrů vysoká. (Já si pamatuju, jak se rusky řekne jezdec!) Žižkovský vysílač, 1985 a dále, 218 metrů..." Tak jenom to největší. Národní muzeum, Týnský chrám... A co máme na nábžeží...

Ministerstvo těžkého průmyslu... No, když vznikla republika, neměli jsme honosné budovy pro ministerstva. Tak se stavěly. Na nábřežích bylo volno. V záplavových oblastek se za c. a k. nestavělo. Byly tam pozemky nejlevnější... Proto tam stojí i Národní divadlo...

Namátkově. Anežský klášter. Nemocnice Na Františku. V provozu od roku 1357. Poprvé v historii přerušila provoz za povodní 2002... No, míváme tu občas povodně..."

Stavby, stavby, stavby... "Hele, co vás praští přes oči? Já vám řeknu, co to je. Na všechno nemáme čas... Klidně se ptejte na cokoliv."

"Kolik je mi let? Pětapadesát... Ruskou okupaci 1968 si fakt moc nepamatuju... Že nás tehdy přišel okupovat i Tvůj dědeček? No, oni tehdá nepřišli jen Rusáci, to máš pravdu, byla to sovětská okupace... Ne, nezlobím se na Tebe ani na dědečka. Co mohl dělat, když ho poslali? Co můžou dneska dělat ruský kluci, co je poslali na Ukrajinu? No, u nás se tenrát nestřílelo... Moc ne." Hele, to je složité...

"Ty pomníčky tady... Protiněmecké povstání z května 1945. Jestli jsme tehdy vyhráli... Zajímavá otázka. My se nakonec dohodli s Němci, že je necháme projít k Američanům a přestalo se střílet."

"Jo, Sověti pak tady udusili poslední hnízda fanatického odporu. Jsme jim vděční, jsme. Kdyby tady byli Američani, tak by to Praha asi odnesla hůř. Oni šetřili životy svých vojáků. Bombardovali by a stříleli. Rusové šli jen se samopaly..."

"A nebýt generála Vlasova a Ruské osvobozenecké armády, tak to mohlo dopadnout daleko hůř! Necelé tři tisíce mrtvých Čechů. Za čtyři dni. Moc, nebo málo? Pak jsme Vlasova zradili..."

No, ten domeček na nábřeží... Tam začíná Rudolfova štola, co končí ve Stromovce. Proto se taky gymnasium, které jsem absolvoval, jmenuje Nad štolou. Na parkovišti před Zemědělským muzeem by se dalo dohledat vyústění ventilační šachty. Ale ty čtyři komíny, to je odvětrávání Letneského tunelu. Ten je tu taky... Což si říkat nebudeme...

"A hurá na Stalina! Copak tu, děti, asi stálo... Júlinka ví! Júlinka už tu byla s dědečkem? Dědeček už v Praze pracoval... Fajn. Socha byla vysoká jak ten metronom, 15 metrů. Dostavěli ji 1955 a odstřelili 1958. (Ukazuji fotografii staženou z Wikipedie. Fronta na maso.) Sochař spáchal sebevraždu... Proč by tady neměli jezdit skejťáci? Klidně si za ten klandr sedněte a dojezte si svačiny...Snažte se ale nespadnout..."

"A teď k Hanavskému pavilonu! Taky pozůstatek Stoleté výstavy 1891. Zvu vás tímto na stoletou výstavu 2091! (Někdo z nich by se dožít opravdu mohl...) Pod námi mosty, u nás Kramářova vila. Hanavský pavilon má kostru z litiny (Hele, já si pamatuju, jak je rusky litina!)... Byl sem přenesen ze Stromovky. Fortifikace z 18.století... Petřínská rozhledna, taky Stoletá výstava..."

"Kramářova vila... (Krátký exkurz do našeho vládního systému. Parlamentní republika, pravomoci vládní a prezidentské...) Kramář byl rusofil. Oženil se s Ruskou. Přestoupil k pravoslaví... Ne, 96% Čechů je za Ukrajinu, 4% za Putina..."

"Jak je to s Bohemií, Čechami, Moravou, nějakým královstvím a markrabstvím? No... (Delší výklad.) A v Čechách pijeme pivo, na Moravě víno a na severu chlastaj špiritus! Ale rozdíly se stírají..."

Zeyerovy sady. Hezké sousoší... Dneska už se Zeyer nečte. Já ještě musel... Pocházel z německo-židovské rodiny. Chůva z něj vychovala českého vlastence. A vybájil si francouzský šlechtický původ... Tak to taky nikoho zajímat nebude...

"V létě budou ta jezírka napuštěná. Turisté do nich házejí drobné. Všechny mince evropské unie a i české jsou magnetické. Tak si pořiďte magnety na šňůrkách... Fakt Tě nenapdá proč?"

Výlet na tři hodiny. Málo. Měl jsem to dát na pět hodin... Už vidím, že můj původní časový plán nevychází. Budu muset krátit. A rodiče telefonem odvolávají jednoho ze Stěpanů. Že s ním potřebují něco...

Stěpan je mezi ukrajinskými chlapci asi nejběžnější jméno. Po kom asi? Posílám ho dvaadvacítkou od Letohrádku na Malostranskou. Na metru už prý nezabloudí. Je mu šestnáct, tak mu budu věřit. Ptá se mě, jestli bych ho nemohl soukromě doučovat. Se na mě domluvili, ne?

Bezpečnostní rám při vstupu do zahrad Pražského hradu... Máme za sebou asi hodinu a kousek. Nejsme ani v polovičce. Můj rekord na Actifitu nepadne. Poslední, co jsem fotil, byl kanálový poklop. Pak mi došla v baterce šťáva... A zase mi to dnes připadá moc dlouhé. Takže pokračování zase příště?
kraki_a.png0
0
0.000
7 comments
avatar
(Edited)

Jsi borec. Já byl v Praze mockrát, ale nikdy ne s takovým průvodcem. Myslím, že až bude příště čas a příležitost, že si to vytisknu a projdu taky jako vy.

Je fakt super, jak se těm děckám věnuješ. Protože není učitel jako učitel

0
0
0.000
avatar

Congratulations @krakonos! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You got more than 23000 replies.
Your next target is to reach 23500 replies.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!
0
0
0.000
avatar

Procházka jak víno !WINE
!hivebits

0
0
0.000
avatar

Super výklad. 28.10.2018 jsem bloumal po Letenských sadech. Bylo po vojenské přehlídce a já se pomalu přesouval na Staromák, kde měl program Český rozhlas. Najednou se mě ujal postarší pán, a aniž by se mě na něco ptal, žačal mi anglicky povídat o Praze. Tak jsem s ním chvíli anglicky hovořil, ale nakonec jsem mu prozradil, že mu jako Moravák porozumím, i když bude mluvit česky. Pán si poněkud sprostě ulevil, vyprovodil mě ještě po Pařížské a pak uháněl k domovu.

0
0
0.000