The Art of Begging / Umění žebrat

avatar


Žebrat, to není jen tak. Nemůžete se prostě postavit a natáhnout ruku... Musíte si především umět vybrat místo. Místo, kde je dost lidí. A ne ledasjakých. Ochotných dávat.

Pán na obrázku je zkušený profesionál. Ulice U Meteoru, to je před kostelem, Sokolovnou, Úřadem městské části Praha 8, u frekventovaného přechodu...

Pán tam bývá vždy ve stejný čas, aby si na něj lidé zvykli. Je evidentně tělesně handicapovaný. Nesmrdí, není zvlášť odpudivý. A tváří se velmi vyčítavě, když mu nedáte.

Jsou i jiní žebráci než pouliční? Jistě... V metru, v tramvajích... Dnes už ale úplně vymizeli šnoreři. Původně židovští žebráci obcházející domy. Jakási podomní žebrota. Nevím, zda je v Prze vyhláškou zakázaná.

Technicky... Foceno mobilem skrz okno jedoucí tramvaje a vyzvětšováno na úkor ostrosti. Původní fotografie vypadá takto.0
0
0.000
2 comments
avatar

Žobrákov je veľmi ťažké hodnotiť. Poznal som žobráka, ktorý žobraním zarobil o dosť viac, ako ja v práci. Tváril sa ako bezdomovec, ale mal vlastný byt. Tiež som poznal takého, ktorý mal naozaj problém prežiť a keby mu ľudia nepomohli, asi by tu už nebol. No a potom tu boli všelijaké žobrácke mafie, ktoré v podstate obchodovali s ľuďmi... zobrali im doklady, niekam ich postavili aby žobrali, a potom im všetko zobrali. Ľudské príbehy sú niekedy úplne iné, ako sa na prvý pohľad zdajú... hlavne v tomto prípade.
!PGM

0
0
0.000
avatar

Tenhle pán je tzv.spastický trpaslík, což je velmi závažná medicínská diagnóza. Fyzickou prací se živit nemůže. Neznám jeho osud. Potkávám ho už pár let. Rozhodně není zotročený.
Máš pravdu v tom, že každý člověk je cenný už svým lidstvím. Já je taky neodsuzuju. Někdy něco dám, někdy ne. To záleží na tom, jak si situací vyhodnotím. Některým dávám vždycky , některým nikdy.

0
0
0.000