Když se smůla lepí na paty

avatar
(Edited)

Smůla se lepí na paty. Tak praví ustálené rčení. Pravda však je, že smůla, v tom fyzickém významu, se mi nejčastěji lepí na ruce. Protože v lese nejčastěji na něco sahám. Na druhém místě je zadek, když si na něco sednu.

DSC_0094.jpg

V názvu jednoho filmu se na paty lepí smích. Ale nikdy se neříká, že se na paty lepí štěstí. Že se na někoho lepí štěstí, to ano, ale ne na paty.

Nevím, jestli je to smůla, ale já mám takový poznatek, že když nakupuju v supermarketu a z nějakého důvodu spěchám, tak někdo přede mnou u pokladny začne mít problém. Třeba něco reklamuje, nejde mu karta, mění drobné, zapomene zvážit ovoce... ale nikdy se to nestane, když mám času dost.

Přitom si nemyslím, že bych zrovna já byl nějaký pechfógl. Což je slovo, které pochází z němčiny, a to buď zkomolením výrazu vom Pech verfolgt (pronásledovaný smůlou) nebo spojení slov Pech (smůla) a Vogel (pták). Ptáci se lapali na lep, vyráběný mimo jiné ze smůly, a takový přilepený pták měl smůlu.

EDIT: Nedalo mi to a googlil jsem. Ptačí lep se nedělal ze smůly, ale z bobulí jmelí, lněného oleje a kalafuny. Recepty bývaly tajné a zpravidla se předávaly z otce na syna.


Mimochodem, před chvílí se ke mě dostala informace, že jeden prd váží přibližně 0,0371 gramů a člověk prdí průměrně 14x denně. Ženy prý prdí častěji než muži, ale zato decentněji. Musím říct, že představa takového výzkumu, především to vážení prdu, mě mírně vykolejila a považuji za nezbytné se s touto informací podělit.0
0
0.000
7 comments
avatar

Ve středověku zkoušeli vážit i lidskou duši. No a dnes jsem jel autem. Kolony. A samozřejmě, kdykoliv se mi můj pruh zdál pomalý a ten vedle jel a já přejel do toho rychlejšího, tak ten rychlejší okamžitě zpomalil a ten můj původní se rozjel... To znáš taky, ne?

0
0
0.000
avatar

Duše prý váží 21 gramů... Pamatuju si díky stejnojmenému filmu. Ale třeba Duncan MacDougall při svých pokusech zvážil několik prdů a nikoliv duši... Koneckonců, co my víme, co ta naše duše vlastně je, že? ;)

Jinak s pokladnama a jízdníma pruhama mám stejný problém...

0
0
0.000
avatar

Jen tak mimochodem. Kalafuna je pevný zůstatek po suché destilaci borovicové pryskyřice (smůly)

0
0
0.000
avatar

To je vlastně pravda. A borovicová pryskyřice je i ingredience do řeckého vína Retsina. S tou smůlou to ještě někam dotáhneme :)

0
0
0.000