Čeká nás bull run fundamentálních kryptoměn?

avatar

Rád bych si na otázku v nadpisu odpověděl ano, ale jaká bude realita, to se nedá předem říct.

obrazek.png

Vzpomínáte si ještě někdo na bull run roku 2017/18? Největší procentní zisky si připsaly tzv. vstupní kryptoměny, tedy ty, které kupovaly absolutní nováčci v kryptu. Když samozřejmě pominu bitcoin, praotce všech krypt, který je sice vstupním coinem pro spoustu lidí, ale jakmile se dav domáknul, že bitcoin "už to má za sebou" (vývoj, cenové skoky), jal se skupovat další "levnější" mince, ideálně ty pod dolar nebo ještě lépe, za pár setin dolaru.

Pro nováčka je totiž hezčí, když si koupí 353 508 mincí, než nějakých usmolených 0,0352. Vysvětlovat potom něco o celkovém market capu je zbytečné. Psychologie opět jednou vyhrála.

Analýza TOP 10

Pokud bych to měl hodnotit podle současného žebříčku TOP 1O, dostal bych se s těmto číslům:

Vstupní mince do krypta: BTC, USDT, USDC
Fundamentální mince: ETH, ADA, BNB, SOL, DOT
Shitcoiny: XRP, DOGE

Při zjištění, že 50% TOP 10 tvoří fundamentálně kvalitní (subjektivně zhodnoceno) projekty, nepočítaje bitcoin a pouhých 20% tzv. shitcoiny, neboli mince, které lidi kupují na základě tweetů nebo rad anonymních lidí na sociálních sítí potenciálně dle internetové reklamy, nabíjí mě to pozitivním dojmem.

obrazek.png
TOP 10 kryptoměn, zdroj: CoinMarketCap

Při pohledu zpět, tedy do historického snapshotu CMC zjistíme, že v roce 2017 vypadal žebříček trochu jinak. Do dnešní doby v něm zůstaly pouze BTC, ETH, ADA a XRP. Který z těch projektů zařadit kam, to si netroufám, ale ani Cardano v té době nemělo nic kromě budoucích slibů, co by mělo dávat tomuto projektu hodnotu 10 mil. USD. A ty ostatní jako NEM, Dash, Iota, Bitcoin Cash...dodaly za ty 4 roky něco světoborného, proč by měly být vyjmuty z oddělení shitcoinů? Jedině snad Monero se používalo dřív a používá se teď.

obrazek.png
TOP 10 kryptoměn ke dni 24.12.2017, zdroj: CoinMarketCap

Závěr

Kdo má největší balík peněz? Institucionální investoři. Kam budou tito investoři vkládat svoje prostředky? Pravděpodobně do kvalitních projektů jako Bitcoin, Ethereum, Cardano, Polkadot. Proč by hráli hazardní hru s Dogecoinem nebo soudně popotahovaným XRP? Na jejich vypumpování jsou tu signální skupiny, samozvaní marketingoví bohové a lídři.

Je to samozřejmě jen můj pohled a spíš než analýza to je moje přání, aby to tak bylo. Aby náhodný kolemjdoucí investující 1000 Kč do meme psích coinů jako Shiba nevydělal miliardu, zatímco ten co dnem i nocí studuje fundamenty nevydělal pár tisíc. Ale je jasné, že takto to v životě nefunguje.

To že před čtyřmi roky byly navýši projekty, které ještě nic neuměly, vlastně není tak podstatné. Celé kryptoměnové prostředí se za tu dobu neskutečně vyvinulo. A já doufám, že ty kvalitní projekty časem ještě víc převáží ty marketingové a hypem tažené. Co dělají rádi psí kusy po jednom tweetu.0
0
0.000
3 comments
avatar

Shiba je ten pes z Doge? Jo, na tyhle se také dívám hodně skepticky.

0
0
0.000
avatar

Jo je. A je i vlastní coin Shiba Inu. Takže hned dva čoklíci

0
0
0.000