Kryptoměny se budou dekarbonizovat

avatar

Alespoň to tak vyplývá z toho, co říká mezi řádky Elon Musk ve svém nejnovějším Tweetu.


Zdroj: Pixabay

Ano, Elon Musk opět hýbe kryptoměnovým světem. Oznámil totiž, že Tesla přestane využívat Bitcoin resp. zruší možnost platby za jejich automobily v BTC. Důvod? Pro těžbu Bitcoinu se používá nezelená energie, někdy dokonce černá..tedy ta z uhlí.

Můžeme Elonovi předkládat grafy o tom, jak je Bitcoin zelený a využívá obnovitelné zdroje. Můžeme s ním nesouhlasit. Ale to je asi tak všechno, co s nejbohatším mužem planety zmůžeme.

Přijde mi divné, že by před pár měsíci, kdy Bitcoin kupoval, nevěděl o tom, že běží na Proof of Work. Stejně jako jeho druhý miláček, Dogecoin, což je fork Litecoinu. Ten běží také na PoW, tedy žádná energeticky-šetrná hitparáda.

Elon ale dělá do obnovitelných zdrojů. Nejen že vymyslel (resp. zrealizoval) vývoj, výrobu a prodej aut na elektrickou energii, jeho Tesla také je v solárním byznisu. Vyrábí solární panely a také solární střešní tašky - dokonce je ani nestíhá vyrábět, jaká je po nich poptávka. Ostatně vyrábět nestíhá ani baterie Powerwall ani automobily Tesla.

Co ale Musk umí je prodávat vize. Ano, myslím že tímto svým přístupem prodává vizi obnovitelnosti. Dekarbonizace. Vždyť na tom založil byznis a v nějakém rozhovoru říkal, že prostě fosilní paliva tu dříve nebo později nebudou, tak proto se zaměřil na ty obnovitelné zdroje energie. Sluneční paprsky, voda, vítr.

Elon nachytal hromadu nováčků na hype Dogecoinu. Jako rybář, který chce chytit rybičku. Tito lidé mají najednou "skin in the game", tedy vlastní nějakou kryptoměnu. A když to není Bitcoin ani Ethereum, tak prostě nějakého pejska a meme funny coin. Ale je to vlastně jedno. Protože to jsou lidé, kteří nestudují fundamentální analýzu. Neví, co je PoW a PoS. Tedy prozatím. Doufejme.

Já Elonu Muskovi nespílám, ale tleskám. Opravdu ví, co dělá. Hromada lidí na něj dnes bude nadávat že poslal "jejich" Bitcoin ke dnu. A s ním i "lidovou kryptoměnu" Dogecoin. Ale proč má smysl přemýšlet nad kryptoměnami a jejich vlivem na karbonovou stopu? Stejně takový, jako je přemýšlení nad karbonovou stopou aut, lodí, letadel. A můžeme se zaříkávat bezpečností sítě, jak chceme.

Bitcoin může být zelenější (s využíváním energie z obnovitelných zdrojů) a pořád může používat Proof of Work. A může sloužít jako store of value. Na další usecases tu mohou být kryptoměny na šetrnějších algoritmech, například Proof of Stake. Kryptoměny tu byly a budou ať o nich Elon Musk bude nebo nebude Tweetovat. A to je dobře.0
0
0.000
9 comments
avatar
(Edited)

Podle mě už mu to zas tolik lidí nežere... Nejdřív krypto neekologické, pak ekologické a teď zase neekologické... Nic víc než laciný pokus o manipulaci trhu. Tentokrát už to stačilo "jen" na pohyb okolo 10%, příště už jeho tweety nezpůsobí ani to... Nejspíš ale nějakou další pumpu plánuje, když chtěl teď zase levně nakoupit...

0
0
0.000
avatar

Taky si myslim. S každým dalším tweetem a jeho nekonzistentností bude sílit vlna lidí, co se začnou ptát, místo aby následovali a ta reakce bude čím dál opožděnější, emoce menší a na chvíli převládne zase "rozum". A pak zase přijde někdo, kdo ty vlny rozbouří na nějakej čas a tak pořád dokola :)

0
0
0.000
avatar

Asi tak... Akorát ty vlny (ať už je rozbouří kdokoliv), budou asi čím dál menší. Krypto holt už dávno není ten underground jako dřív... Teď už je to téměř mainstream, takže i ta volatilita se bude snižovat...

0
0
0.000
avatar

Taky to vidím jako záminku pro pohyb na trhu. Ani v tom Musk nemusí mít vlastní peníze (třeba) protože v USA se pořád něco vyšetřuje. V BTC je teď už spousta peněz takže nějaký úřad by se mohl zajímat.

0
0
0.000
avatar

Je dost možné, že za tím stojí nějaký tlak regulátorů. A nebo prostě chce jen ještě víc pumpnout Doge 😀

0
0
0.000
avatar

No pejsky nemám ani o chovné stanici neuvažuji 🤣

0
0
0.000
avatar

No zatím to vypadá, že způsobil docela dobrou paniku. On prostě jenom trolí občas. Ale jsem zvědavej s čím příjde - spekuluje se třeba o Algorandu, ale asi to bude fakt Doge. Stačí se mrknout na jeho nové tweety a starší anketu.

obrazek.png

0
0
0.000
avatar

Pokud nebude názorově aspoň trošku konstantní a bude nadále tweetovat jen podle toho, co se mu zrovna hodí do krámu, určitě bude přibývat lidí, kteří ho prostě přestanou brát vážně a jeho vliv na trh bude slábnout...

0
0
0.000
avatar

Chtělo by to začít srovnávat uhlíkovou stopu kryptoměn s teoretickou uhlíkovou stopou všech bankovních systémů, které by musely být aktivní, aby se stejně transakce mohly provést. Jak by to vyšlo, nevím; Elon má pravdu v jedné zásadní věci. Producenti uhelné energie MUSÍ platit za jejich odpad/byprodukt v plynné podobě stejně jako za svůj odpad platí kdokoliv jiný.

0
0
0.000