Proč vrcholí kryptoměnové cykly vždy koncem roku?

avatar

Hned předem bych chtěl upozornit, že pokud se započítají opravdu všechny dosavadní vrcholy bitcoinu, ne vždy byl vrchol koncem roku. Vrchol v 2011 byl v červnu, ale 2013 a 2017 již v prosinci, jenže kolik velkých "investorů" bylo v trhu v roce 2011? Ale ke svým závěrům se ještě dostanu, tak pojďme na to.


Zdroj: Pixabay

Whales na pozoru

Kdybyste byli velrybou (angl. whale) v kryptoměnovém světě a vlastnili stovky, nebo dokonce tisíce bitcoinů či jiných kryptoměn, co by byl váš primární úkol? Asi minimalizovat ztráty a maximalizovat zisky. Určitě ne nějaký gamble zvaný daytrading nebo dokonce margin trading, při kterém ztratí kalhoty všichni hráči, kteří neumí základy risk managementu. Ale to by bylo na jiný článek.


Zdroj: Pixabay

Daňová povinnost

Kdo si hraje s takovými částkami se určitě nechce dostat do křížku s vymahači zákona, kteří by mohli potenciálně zisky dodanit a nedejbože hrozit i nějakými dalšími postihy jako odnětí svobody za krácení daně. Jasně, tohle nechcete slyšet, protože přece krypto a tradiční finanční sektor jsou odděleny. U drobných částek, kdy kámošovi zaplatím za grafickou kartu v Bitcoinu nebo v kavárně za kafe Litecoinem asi ne, ale to se netýká těchto velkých hráčů a částek.

Daně se většinou platí za kalendářní (01-12) nebo hospodářský (04-03) rok. A právě konec roku kalendářního může být strašákem pro některé investory. Proč?

obrazek.png
Předchozí vrcholy bitcoinu, zdroj: TradingView

Zkuste si představit situaci, která se určitě už mnohokrát stala. 31. 12. máte portfolio v hodnotě 100 000 dolarů, protože jste "naloženi v Bitcoinu". Ad absurdum 1. 1. přijde korekce 50%, která do konce doby kdy se mají daně doplatit (u nás do konce března) třeba i 80%. No jo, jenže vy platíte daň z těch 100 000 dolarů, které vlastně už nemáte. Najednou máte 20 000 dolarů a daň ze zisku může být třeba 30 000 dolarů. I kdyby jen 10 000 dolarů, pořád nechcete prodat půlku svých bitcoinů v 80% ztrátě.

Této situaci se můžete vyhnout tím, že část (nebo třeba velkou část) prodáte před koncem roku a máte cash na daně. A jste krytí před případnou korekcí/ztrátou.

Závěr

Je to jen taková úvaha, ale pokud s touto tezí počítají velcí hráči, tak nám malým rybám až planktonu nezbyde nic jiného, než hrát tuto hru také. Tím neříkám zbavit se krypt vždy před koncem roku, ale počítat s touto variantou, nebo ji alespoň zahrnout do svého risk managementu.

Co si myslíte vy o této úvaze, je postavena na reálném uvažování bitcoinových velryb a velkých hráčů? Nebo to je pouhá doměnka a realita je vždy trohcu jinde? Budu rád za vaše postřehy.0
0
0.000
9 comments
avatar

Dost možná hledáš logické vysvětlení pro soubor náhodných událostí. Když budeš hrát každý den po dobu jednoho měsíce Člověče, nezlob se! se třemi stejnými protihráči, pravděpodobně vyhraješ plus mínus osmkrát. A může se stát, že vyhraješ čtyřikrát v pondělí, třikrát v úterý a jednou ve středu. Znamená to, že na začátku týdne máš největší štěstí? Nebo že na začátku týdne jsi nejlepší hráč? Nebo je to spíš jen náhoda a kdybyste takhle hráli deset let v kuse, začal bys vyhrávat i o víkendu?

Krypto trh je samozřejmě složitější. Ex post se ho snaží vysvětlit kdekdo. Vysvětlení, které najde, může na první pohled dávat smysl. Ale z mého pohledu jsou čtyři prosincové vrcholy něco jako čtyři pondělní výhry v Člověče.

0
0
0.000
avatar

Je to možné, že to je jen náhoda. Ale zase proč vše připisovat náhodě, když se v tom dají najít určité patterny? Třeba i v tom Člověče se dá hrát lépe, někdo může nasazovat nové figurky po šestce a nečekat až dojde jednou figurkou do domečku a tím se může vyhnout tomu, že bude x kol čekat na šestku.

0
0
0.000
avatar

Proč ne, zní to celkem uvěřitelně :) Uvidíme, jestli ti dá konec letošního roku za pravdu. Co je podle mě opravdu potvrzený trend, to je zvýšená aktivita na trzích (a tím pádem většinou i rostoucí ceny) po prázdninách/létě. Nedávno jsem narazil na jakési pořekadlo o tom, že se tradeři vrací v září - bylo to v angličtině a rýmovalo se to, ale už si to nevybavím :D

@tipu curate

0
0
0.000
avatar

To taky ne vždy platí, loni v létě byla NFT mánie a ceny lítaly hodně vysoko :) no nechme se překvapit :))

0
0
0.000
avatar

Nebylo to: "Sell in May and go away, and come on back on St. Leger's Day?"

0
0
0.000
avatar

Jo, asi jo... Jen to bylo upravené na krypto a bylo tam určitě September :)

0
0
0.000