Welcome to New Year - Camping Club Hive Contest 10

avatar

Merhabalar

Bu yazım CCH topluluğundaki ilk paylaşımımdır. Bir süredir bu toplulukta yazı paylaşmak istiyordum ve bu yarışmaya denk geldi. Yarışmayı düzenleyenlere ve gerekli bilgilendirmeyi yapan @baycan'a teşekkür ederim.

Hi

This is my first post in the CCH community. I have wanted to post in this community for some time now and therefore this competition was the chance. I would like to thank the organizers of the competition and @baycan for providing the necessary information.

Yazıma ilk soruyla başlayayım.

2022 Yılından Beklentileriniz Nelerdir?

Bir yıl yine çok çabuk geçmiş. Zaten son 1.5 yıldır tüm Dünya olarak olağanüstü bir dönemden geçiyoruz, pek de bitecek gibi değil; bitse de pandeminin getirdiği ekonomik zorluklar kolay kolay ortadan kalkmayacak. Belki de yeni normal derken yeni hayat tarzlarımız bu olacak, sürekli olağanüstü bir durumun altında yaşamak.

2022 yılının ilk aylarının özellikle ülkem için ekonomik açıdan daha zor geçeceğini düşünüyorum. Sonrasını tahmin edemiyorum, belki birşeyler doğru gider de biraz nefes alırız. Ben yine de pozitif düşünmek istiyorum. Umarım 2022 yılında pandeminin etkisi daha da azalır, pandemi öncesi döneme daha da yaklaşırız. İstediklerimizi, hayallerimizi maddi olarak rahat ve kısıtlamalara tabi olmadan gerçekleştiriz.

Let me start my post with the first question.

What Are Your Expectations From 2022?

Another year has almost passed so quickly. As the whole world, we have been going through an extraordinary period for one and a half years, it seems it is not going to end soon; even if it ends, the economic difficulties have brought by the pandemic will not disappear easily. Perhaps this new normal will be our new lifestyle, living under an extraordinary situation all the time.

I think that the first months of 2022 will be economically more difficult, especially for my country. I can't predict what will happen next, perhaps something will go well and we will take a breather. Nevertheless, I still want to think positive. I hope that the effect of the pandemic will decrease further and we will get closer to the pre-pandemic period in 2022. I hope that we can realize our wishes and dreams, financially comfortably and without being subject to restrictions.

Gerçekleşmesini İstediğiniz Hayalleriniz Var Mı? Bize Hayallerinizden Bahsedin.

Tekrar yurtdışı seyehatlerimi gerçekleştirmek ve gidemediğim ülkeleri görmek istiyorum. Eğer yurtdışı olmazsa yurtiçinde detaylı bir gezi planlamak istiyorum.

Do You Have Dreams That You Want To Come True? Tell Us About Your Dreams.

I want to make my trips to abroad again and see the countries I haven't gone yet If it is not abroad, I would like to plan a detailed trip in my country.

Yeni Yıla Girerken Evinizde ya da Çevremizde Yapılan Hazırlıklar Nelerdir?

Yeni yılları bir aksilik olmazsa her zaman arkaşdaşlarla toplanıp bir arada kutluyoruz. Yılbaşı akşamı iş paylaşımı yaparak kısa sürede ortamı hazırlıyoruz. Çevremde de bazı dükkanlar ve belediyeler geleneksel yılbaşı süslemeleri oluyor. Henüz daha erken olduğu için elimde herhangi bir görsel yok :/

What Are The Preparations Made in Your Home or Around You Towards The New Year?

If nothing goes wrong, we always gather with friends and celebrate new years together. We prepare the environment in a short time by sharing work between us on New Year's Eve. Some shops and municipalities around me have traditional Christmas decorations. I don't have any images because it's early yet :/

Son olarak yeni yılda tüm sevdiklerime ve insanlığa başta sağlık olmak üzere huzur, mutluluk, başarı ve bol kazançlar diliyorum.

Şimdiden herkesin yeni yılını kutlarım.

Last, I wish all my loved ones and humanity particularly health; peace, happiness, success and abundant profits in the new year.

Happy new year to everyone in advance.

image.png
Source0
0
0.000
7 comments
avatar

Yarışmaya katıldığınız için çok sevindim Çok güzel bir katılım olmuş Ellerinize sağlık başarılar dilerim 🙏

0
0
0.000