Budoucnost a cíl v kryptu? Pasivní příjem!

in Česky!7 months ago (edited)

Říkejte si co chcete, ale v životě je potřeba si stanovovat nějaké cíle. Někdo si je dává proklatě nízko (jako kolty na divokém západě), jiný zase neúměrně vysoko. Někdo cíle nemá a možná nemá tedy ani vnitřní motivaci k tomu dělat něco navíc k tomu co činí.

Kryptoměny, krypto, blockchain. I zde by měl mít jedinec nějaké cíle. Naspořit si na důchod? Koupit si Lambo a prohánět se v něm osmdesátkou po D1? Pořídit si dům? Nebo naspořit něco dětem? Cokoliv, ale ty cíle by si měl člověk alespoň nahlas vyslovit.


Zdroj: Pixabay

Známého vize - kumulace bitcoinu

Jeden můj krypto-guru mi před nějakou dobou dal pár rad, které jsem pak šířil dál. Jedna z nich byla:

"Kryptoměny obchoduj vždy v páru s BTC, protože ty chceš mít ve finále víc BTC. Cena proti USD/USDT tě nemusí zajímat".

Ano, tuto myšlenku jsem měl dlouho za nosnou. Ale můj pragmatický přístup se rozhodl ji přeformulovat. Zjistil jsem totiž, že můj "krypto-guru" nemá žádné reálné cíle. Tedy cíle má, to ne že ne, ale ne reálné. Jeho cíl je totiž" Mít co nejvíce bitcoinů. Až se bude ve světě platit jen bitcoiny, tak dolary budou nepodstatné. A to si, v respektu k mému známému, nemyslím. Pokud jsme si před x lety mysleli, že ta vítaná adopce bude třeba v roce 2018...jsme zklamáni. Pokud teď hledíme k roku 2025....podle mě budeme také zklamáni. Kdoví která generace se nějaké takové míry adopce vůbec dočká.

Další "známý v kryptu" mě nedávno přesvědčoval o tom, že "krypto se můsí používat, musí tu být adopce". Tedy jinými slovy, že mám využívat pro platby kryptoměny. Ano, není to zcestná myšlenka. Začít by měl každý u sebe. Já už za svůj život pár transakcí kryptem udělal a když za transakci zaplatíte třeba korunu nebo i míň, je to fajn. Ale nestačí to. Můj halíř nebo koruna tu nejsou od toho, aby se tvořila masová adopce. Ta musí přijít s kvalitní infastrukturou a s výhodami používání krypta jako třeba rychlost a finalita transakcí a nízké transakční náklady. To já nevytrhnu a ani tu od toho nejsem a neměl bych být. Ano, jsem tak trochu pragmatik a tak trochu spekulant. Tím neříkám, že nevěřím kryptoměnám, blockchainu a jejich myšlence. Právě naopak, věřím a podporuji, ale na mě by to stát nemělo.

Má bitcoin (pro mě) drahé transakce? Tak ať je zlevní nebo ať přijde jiný coin, který je bude mít levnější a bude se používat masově. Je krypto volatilní? Používejme tedy stablecoiny.

Krásná vize bitcoinu

Jo, je to krásná vize. Centrální banky mají nakoupené tisíce bitcoinů v rezervách, v restauracích, kavárnách, obchodech, e-shopech se prodává za bitcoiny, babičky posílají bitcoiny svým vnoučatům "na útratu", bitcoin je král. Ale tuto vizi má můj krypto-guru již několik let a musím říct, že to na tuto krásnou vizi bitcoinu nevypadá.

Jedním z důvodů je, že bitcoin bude časem ztrácet drive. Už teď je hromada rychlejších (PoS, DPoS, DAG), bezpečnějších (některé typy PoS) mincí s dramaticky nižšími transakčními poplatky a rychlejší finalitou bloků. Se snižující se inflací bitcionu se navíc bude snižovat i cena 51% útoku, pokud tedy nějak dramaticky nevzroste jeho cena. Oproti tomu u PoS mincí se s větší adopcí a rozdělení mincí mezi celosvětové investory tato cena útoku zvyšuje.

Pak tu je hrozba s centralizací těžby (viz pooly v Číně) a dle mého názoru slepá větev zaměřená na mikrotransakce známá pod názvem Lightning network.

V neposlední řadě tu je volatilita bitcoinu a jeho cykly. Proč by někdo platil aktivem, které může mít o 5% vyšší hodnotu? Dnešní káva vás v zítřejších cenách stojí 55 Kč místo dnešních 50 Kč. Na druhou stranu, když vidíte během medvědího trhu/bear marketu, klidně několik let trvajícího, že cena vašeho krypta klesá.....opravdu jej chcete utratit, nebo raději počkáte až opět vyroste, třeba nad cenu, za kterou jste ho mohli prodat včera? Vašich 50 Kč v BTC je dnes jen 45 Kč, takže je rychle utratíte za kávu nebo elektroniku, nebo si počkáte, až bude jeho hodnota přes původních 50 Kč?!?

Volatilita kryptoměn je šílená a popravdě nikdo nedokáže s přesností predikovat, kam se ceny budou ubírat. Existuje na to sice spousta teorií a je na každém, čemu uvěří nebo spíš čemu dá jakou pravděpodobnost, ale nejlepší je příliš neriskovat, že se cena bude ubírat opačným směrem, než si přejeme.


Zdroj: Pixabay

Pasivní příjem díky DeFi

V dnešní době, kdy jsou na trhu DeFi produkty zaručující odměnu za lending (propůjčení) vašich kryptoměn mezi 2%-10%, není lepší nechat toto krypto pracovat? Ano, propůjčit skrze smart kontrakt můžete i svůj bitcoin. Můžete si tedy užívat úroku a počet BTC vám zůstane stejný jako na začátku. Pravda, má to svá rizika, spousta DeFi projektů ještě nevychytala všechny mouchy a zejména nové projekty mohly být šity horkou jehlou ve snaze uvést produkt rychle na trh, dokud je tu velká poptávka po DeFi coby hlavním buzzword této spekulativní bubliny.

Nepopírám, že se mi myšlenka decentralizovaných financí líbí. Bez prostředníka, tedy velké banky, která si ukrojí svůj krajíc. Jen díky počítačovému algoritmu si můžete půjčit finance a nebo naopak nějaké své uložit, za úrok, který je řízen TRHEM, a nikoliv vůlí bankéřů.

Závěr - jaké cíle si dávám?

Závěrem se dostávám k nosné myšlence tohoto článku. Tedy, jaký cíl si v kryptoměnách zvolit.

Mým pragmatickým cílem je znásobit díky své aktivitě hodnotu kryptoměn vyjádřenou v USD nebo tedy chcete-li v CZK. A pak tyto kryptoměny využívat třeba v DeFi produktech (nebo klidně CeFi, tedy částečně centralizovaných financích, které jsou ale relativně nezávislé, ale klidně s nějakým custody). Mít pěkný pasivní příjem do budoucna je můj cíl. Díky němu mohu získat osobní finanční svobodu. Nebýt závislý na zaměstnavateli nebo na svých výkonech coby IČař. Nebýt závislý na důchodové politice státu a politicích. Nebýt závislý na tom, zda přijde druhá vlna Covid-19, nebo třetí a čtvrtá, nebo Covid-20.

Diverzifikaci DeFi produktů můžete udělat nenej kombinací platforem (Compound, Synthetix, Nexo apod.), ale také diferzifikací vybraných kryptoměn. Část můžete mít v USDT, něco v DAI, klidně i v BTC, ADA, LINK nebo dalších perspektivních kryptoměnách. Díky PAX Gold můžete diverzifikovat také do zlata (resp. do jeho ceny - když vám nevadí, že nemáte cihličky doma pod polštářem nebo v nějaké úschovně, ale jen jako jedničky a nuly v počítači). A těch možností denně přibývá.

Myšlenka "něco si koupit za krypto", třeba to zmiňované Lamborghini, je krátkozraká. Pokud za Lambo dáte všechny svoje krypto-úspory, co pak? Zbude vám na benzín a dálniční známku? A co na servis a výměnu pneu, STK, atd.


Zdroj: Pixabay

Pasivní příjem, to je oč tu běží. Dočíst se to můžete i v knihách Roberta Kyiosakiho, autora knihy Bohatý táta, chudý táta. Tvorba pasivního příjmu je důležitá pro každého, kdo se chce finančně osvobodit.

Proto budu nadále tvořit obsah, nadále se vzdělávat, hledat ukryté drahokamy a investiční příležitosti. Proto budu zkoumat DeFi produkty a číst jejich recenze, hledat slabá místa a snažit se eliminovat je. Budu vzdělávat ostatní, dávat jim návody, vodítka, nebo třeba jen předávat informace, které jsem za dobu svého výzkumu vykoumal.

Nemusím mít vždy přesné informace a mohu se mýlit. Upřímně se přiznám, že jsem se mýlil již spoustukrát, tedy myšleno v kryptu. V životě samozřejmě také. Ale nějaké zkušenosti už také mám a proto tady takhle rozumuju.


A co vy? Jaké máte cíle v kryptu? Máte nějakou svou vizi, svůj plán, kterým se řídíte? Nebo vše necháváte své intuici?

Sort:  

Pěkně promyšleno a sepsáno. Cíle jsou potřeba. Ten můj v oblasti kryptoměn je tady už asi celkem znám - plnohodnotně se tím živit :) Zatím to pořád nejde, ale zůstávám optimistou a věřím, že ta doba přijde...

Mimochodem, že už nějaké zkušenosti s kryptem máš potvrzuje i fakt, že jsi suverénně nejúspěšnějším účastníkem mé tipovačky :D ;)

Rád jsem to tento post podpořil svým hlasem a nominoval do mé sobotní rubriky.

Díky. Teď jsem byl koukám zase blízko v tipovačce 😀.
Já doufám že nebudeš časem sám kdo se kryptem bude živit 😉 a pevně věřím že to bude na Hive. Čas ukáže.

To já samozřejmě doufám taky, že nebudu z českého rybníčku sám... :)

Zatím těžko říct teda 😎

Budování pasivního příjmu je to, na co se soustředím i já. Je to rozhodně velice zajímavý cíl. Nezávislost. To by se mi líbilo. S DeFi jsem trošku experimentoval a zkouším i nějaké krypto stakovat.

!BEER

To je fajn, jsem rád že je tu víc lidí podobně smýšlících. Já úplně neříkám, že nechci pracovat, jen mít volnou ruku v tom, co chci dělat a jak intenzivně, to je asi lepší než mít nůž na krku jestli stihnu termín, splním nějaký limit, nebo nebudu zrovna v odvětví které utrpí nějakou krizí (viz korona a cestovní průmysl, restaurace atd.).

To rozhodně. Bez práce by člověk zakrněl a unudil by se k smrti. Ale je rozdíl vidět ve své práci smysl a dělat pro dobrou věc.
Není nad to být vlastním pánem. To je vlastně i můj sen a cíl.


Hey @ritxi, here is a little bit of BEER from @jjprac for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking your BEER.