Digitální doba podvodová

in Česky!8 months ago

Dnešní doba je prostě taková. Dřív nebo později se člověk stane obětí útoku. A nemusí to být vždy přímo, že vám někdo při phishingovém nebo jiném útoku odcizí heslo či nějaké jiné citlivé informace z vašeho počítače.

Jistě si vzpomenete na řetěžové emaily, které informovali o tom, že nějaký africký zbohatlík potřebuje pár dolarů na letenku, aby si mohl letět pro své dědictví a že se s vámi podělí. Někdo třeba poslal....tak to funguje, stačí aby 1 procento lidí zareagovalo a snaha se vyplatí.


Zdroj: Pixabay

V kryptoměnovém světě platí však dvojnásob, nebo možná trojnásob, že se vás snaží někdo okrást. Před pár měsíci se objevily podvodné reklamy o "díře v zákoně", díky které vydělal miliony tu Leoš Mareš, tam pan Kellner. Šlo o nějakou bitcoinovou investiční akci. Žel bohu jeden z mých známých se chytnul a na nějaký z těchto podvodných reklamních triků zareagoval a zaregistroval se. Doteď mu volají z Rakouska, Švýcarska, Londýna....stal se totiž "snadnou obětí", která už jednou uvěřila. První telefonát měl prakticky okamžitě po své registraci od nějakého rakušáka, který mluvil anglicky. Ten se ho snažil urvat na první platbu a potom že prý bude jen vydělávat.

V poslední době se rozmohla další podvodná akce. U YouTube videí skákají podvodné reklamy/videa, kde nabízí dárky v podobě kryptoměn zdarma jednou Charles Hoskinson, podruhé Vitalik Buterin a další. Jasně, mají hodně mincí, tak asi nám je rádi dají. Skvělé.....ale.

Největší novinkou je krádež hromady Twitterových účtů právě Charlese Hoskinsona, CZ (šéf Binance) a dalších a dalších. Vždy stejný fígl - pošlete mi nějaké kryptoměny a já vám obratem pošlu dvojnásob. Proč nám to nepošlou rovnou? Proč musíme něco posílat?!

Jak se bránit? Ostražitost a podezíravost jsou na místě

Ano, v dnešní době je nutné být tak trochu paranoidní. A nedejbože, když vám někdo nabízí něco zadarmo nebo bez jakékoliv snahy. I kdyby to byl váš bratr, otec, babička, Bill Gates (ten má peněz na rozdávání přece dost, ne?), Elon Musk, Leoš Mareš, nebo sám Satoshi Nakamoto.

Trocha kritického myšlení je potřeba v každém případě. Ať už investujeme do nějakého neznámého altcoinu, nebo chceme poslat nějaké kryptoměny na účet, který nám pošle dvojnásob. Bohužel, úplně tak to v životě nefunguje, že bychom dostali něco úplně zdarma. Někdy ano, ale takto tedy ne.

Buďte ostražití. Buďte podezíraví. Zejména, pokud jde o nějaký nový trik, jak z vás cokoliv vymámit.

Sort:  

Mě teď chodí reklamy, že si mám na jedné směnárně směnit bitcoiny na ethereum a na jiné směnárně zase zpátky na bitcoiny. A že vydělám na kurzovém rozdílu. Jasně, kurzové rozdíly existují. Ale že na jedné transakci budu mít zisk 60 - 80%, to podobné akce automaticky řadí do říše pohádek (nebo spíš podvodů).

Tato činnost se nazývá arbitráž a je plně automatizovaná boty, takže kdyby se jednalo o 1% nebo 2% na nějakých bohem zapomenutých burzách a nebyl tam žádný poplatek za výběr, dalo by se o tom uvažovat jako o reálném zhodnocení. Takto jak píšeš rozhodně ne.