Parachainy na Kusama

avatar

Když se řekne Polkadot, co se vám vybaví? Blockchain 3.0 z dílny Gavina Wooda? Jestli ano, tak nepřepínejte 🙂

Kusama_1.jpg

Hodně lidí zajímá podstata kryptoměn. A tou je bezesporu decentralizace. Satoshi Nakamoto a dříve před ním lidé jako Nick Szabo, Hal Finney a další nám chtěli něco podobného donést na zlatém podnose. Ale nešlo to, v té době ještě ne. Od roku 2008 se ale něco změnilo, Bitcoin vše změnil. Samozřejmě, byl to projekt, který mohl skončit neúspěchem. Nepochopením. Zapoměním. Ale naštěstí se tak nestalo.

Proč vznikají další a další projekty v blockchainové sféře? Aby přinesly nějaké vylepšení. Myslete si co chcete, ale Bitcoin ani Ethereum v současné podobě nejsou připraveny na adopci 7 miliard lidí. Ani 2 miliard. A proto vznikají projekty, které umí lépe škálovat transakce a také přináší nové a nové vylepšení.

Polkadot, Dfinity, Solana, Algorand, Cardano, Tezos, Cosmos, xDai a spousta dalších nám přináší technologie, o kterých se nám ani nezdálo v době, kdy Satoshi dopisoval whitepaper. Některé jako EOS se ukáží být možná slepou vývojovou větví, ale jiné jsou tu, aby pomohly náš decentralizovaný svět rozvíjet.

Polkadot a Kusama

Právě Polkadot přináší docela revoluční přístup ke škálování a tzv. shardingu (tento pojem můžete znát z blockchainu Zilliqa nebo Ethereum 2.0). Každý "blockchain" (nejen tedy smart kontrakt jako u Etherea), bude mít svůj slot (dvířka) do Polkadotu. A každý si bude sám dávat transakce do bloků, s jehož finalizací potom pomůže Polkadot.

Jenže Polkadot svoje parachainy nepřipojí asi jen tak v brzké době, je dost možné, že se jich dočkáme až v roce 2022. Jenže vývojáři z Web3 nelenili a udělali jeden prakticky totožný blockchain (skoro jako Steem a Hive), nazvali ho Kusama a coby kanárkovská síť (řekněme pokusná, testovací) ho uvádějí do provozu. Tedy, Kusama již běží na mainnetu, ale připojené parachainy nikoliv.

Ale to se má brzo změnit. Koncem března či později se začnou na Kusamu připojovat první parachainy díky tzv. parachain aukcím. A to teprve začne být zajímavé. Funkční projekty jako Acala (něco jako MakerDAO se svým DAI stablecoinem), Moonbeam (smart kontrakty), Darwinia (bridge mezi Polkadot/Kusama a blockchainy jako Bitcoin nebo Ethereum) začnou fungovat naplno.

obrazek.png
Aukce

Kolik takových parachainů má pojmout Polkadot a Kusama? Každá síť zhruba 100. Tedy až 200 "nových" blockchainů s vlastními funkcionalitami jako DeFi, DEX, smart contracts a další, které známe z Etherea. Jen s tím rozdílem, že poplatky za transakce se nebudou počítat v desítkách ani stovkách dolarů (jako nyní na Ethereu), ale v centech.

Teď už jen záleží, zda Kusama (a později Polkadot) chytí ten správný drive a síťový efekt, či nikoliv. Ale jak jsem zmínil, výše poplatků na síti Ethereum nahrává tomu, že část uživatelů by mohla "migrovat" právě na Kusamu (a Polkadot).


Použité obrázky jsou z webu Pixabay



0
0
0.000
10 comments
avatar

!WINE

0
0
0.000
avatar

Dík, BEER už nefrčí?

0
0
0.000
avatar

Víno jiskří mysl, zatímco z piva se blbne :)

0
0
0.000