Proč lidé odcházejí z Hive?! Zkusme na to společně přijít

in Česky!8 months ago

Tak tedy hned zkraje chci říct, že mi jde nejen o Hive, ale jeho před-forkové dvojče Steem. Zkusili jste se nad tím někdy zamyslet? Když je to tak fajn v tom našem včelím/rybím rybníčku/úlu, proč nás tu už není 1000 v česko-slovenské komunitě? Už snad alespoň jednou každý z nás/vás co to čtete, zapřemýšlel, jak za měsíc/rok zde bude v komunitě sto až tisíc lidí, co píšou. O kryptoměnách, vaření, životě, zvířátkách, cestování. S trochu obměněnou sestavou si odpovídám - ještě to tak není. Je nás tu už nějakou dobu +- 10-30 aktivních. Jeden z nejvíce aktivních / těch co odešli byla @pipiczech. Někteří ji možná i potkali na srazu a tím spíš je pro mě záhadou, který z těch bodů v tomto článku ji dalo podnět k odchodu. Vybrala si vlastně svoje Steemy? A co Hive, dostala nějaké? Ví o tom vůbec? Takových tu bylo víc, někteří méně aktivní ale i tak mi tu vlastně chybí.

obrazek.png

Proč lidi odcházejí?

1. Nedostatek motivace

Určitě jste si toho už všimli. Je tu hromádka lidí, kteří rádi píší. Oni to zkoušeli i někteří další, kterým to zase tak nešlo. Ruku na srdce, není na tom nic špatného a nemyslím to zle. Někdo umí dobře matematiku, jiný má básnické střevo. Když se chce po matematikovi, aby složil básničku..... Někdo má rád vdolky, jiný zase holky. Prostě to tak úplně nejde na sílu. Ano, je dost dobře možné, že si někdo časem "vypíše" ruku a příspěvky jsou čitelnější, čtenější a hodnotnější. Ale z kraje to asi každému trochu drhlo. Jenže, když to drhne delší dobu...pak je tu problém. Nedejbože, když nemáte čtenost ani odezvu - tedy komentáře. Zajímá někoho, co vlastně píšu a proč?! Mám v tom pokračovat?

2. Nové nápady nepřichází

O čem pořád psát? Na to si čas od času pokládá otázku asi každý. Ano, nejlepší je mít pravidelné rubriky, jak tu zmínil @phortun, nějaké souhrny vás také trochu namotivují něco sepsat. Actift reporty jsou samy o sobě trochu nutič, aby z vaší šedé mozkové kůry vylezlo alespoň 100 znaků a přinejmenším 5000 kroků. Ale co když nepřichází nápady na nové články?

3. Finance

Tento bod jsem si nechal na závěr. Někoho možná nebaví, že za článek dostane odměnu v hodnotě "dvou rohlíků". Takový člověk si pak dříve nebo později položí otázku "Má to smysl?". Ne každého, kdo tu je, zajímá co je blockchain. Ne každý má potřebu být na platformě, která vás necenzuruje. I když...moc dobře si vzpomínáme na dobu před/kolem/po hardforku Hive a šachry pána se sluncem ve jméně. To vám taky asi na motivaci nepřidá.

Ale pokud někteří přišli s vidinou rychlého a jednoduchého zisku, mohou být opravdu náležitě zklamáni. Nedejbože, pokud přišli v době, kdy byl STEEM za 8 dolarů. A od té doby to jenom klesá. Najednou dolar....potom 80 centů...potom 50 centů....pak snad i 15 centů nebo kolik bylo dno. Teď trochu zisku díky "airdropu" nových mincí HIVE, ale cena se z 40 centů vrací zase k 20ti. Je to vůbec správně ekonomicky nastaveno? Neslouží sociální sítě, na kterých se monetizuje obsah, pouze k tomu, aby si lidi vypsali odměnu a rychle ji proměnili v koruny-dolary-bolívary? No....možné to je.

Třeba se cena zase vyšplhá nahoru, ale potom zase může začít padat. Takže ti, kteří přijdou při 2 dolarech za Hive zase přijdou o svoje motivace a sny "vypsat si Lambo" během pár měsíců, když se cena propadne. Bylo by lepší dostávat odměnu ve stablecoinu, tedy HBD? Nevím, a ani na to nechci odpovídat. Můžu vám s klidnou duší říct, že mě tu ještě nějaký pátek uvidíte. Jenom jsem si čím dál méně jistý, že neudělám někdy v budoucnu to, co mnozí přede mnou. Power down.


PS. To jsem skončil pesimisticky, co? 😀😆😜 Napište mi svoje postřehy, budu za ně rád a každému snad i odpovím.

Sort:  

@pipiczech to tu prostě v určité životní situaci přestalo bavit. Hodně se toho u ní změnilo.

Já to chápu, jen že si třeba po roce neřekla "co ten můj rybníček asi dělá - je tam ještě @godfish a @petrvl a @krakonos"?

Z mého pohledu nejdůležitější důvod tu není. Co rostoucí komplexicita? Různé Lea, Neoxiany, celý fork s Hivem, teď přidali komunity atd. Čím složitejší to je, tím méně to láká nové uživatele a udržuje ty stálé; Já sem chodím rád, protože si myslím, že česká komunita je hodně bohatá na různé názory a zvládáme si je vyměňovat v přátelském duchu a s argumenty. Takto internetová fóra obvykle nejedou a často sdružují lidi se stejnými zájmy, což dělá z Hive velmi unikátní projekt.

To je fakt, já ty komunity nedávám doteď - kde co kdy mám tagovat, je to v #cesky nebo v #Česky ? Teď ty různé klíče také na začátku někomu nepomohou. Měl jsem už několik newbies co skončili u toho být newbie...a nešli dál - bylo to prostě asi moc složité.

Největší problém je složitost. Je těžké vůbec pochopit, jak to tady všechno funguje.
Chybí nejjednodušší frontend pro naprosté laiky s jednoduchou volbou, v čem chci odměnu vyplácet.
I ty základy jsou složité.
Zkus někomu vysvětlit, jak funguje třeba Actifit. Není to vůbec jednoduché.
Uživatelská přívětivost, to vidím jako ten největší problém.
Jako kdybych měl rádio a chtěl po uživateli, aby pro naladění nové stanice napsal program v assembleru.
Uživatel jde tam, kde pro naladění stanice stiskne jedno tlačítko.
U rádia s assemblerem zůstanou jenom nadšenci, kteří vidí jeho možnosti...
Další faktor je, že si plno lidí myslí, že zbohatne bez práce.
Jenže o tom to tu není. Teda pokud nejsi velký investor.

Jo no jednoduché to není, co si budeme nalhávat. Lid je zvyklý na login a heslo stylu facebook a jedem, lajkujem. Žádné velké přemýšlení o tom nedejbože co máš dělat s nějakými svědky a proč tu jsou - to je na hodiny studia.

Na druhou stranu, já v tom nevidím zas až takový problém. Kdo chce používat hive jen jako blogovací platformu, která ti měsíčně kápne nějakých patnáct-dvacet dolarů kapesného, a nic jiného neřešit, tak se musí akorát prokousat tím prvotním vytvořením a nastavením účtu, a pak už jenom psát. A to, co je "v pozadí", nějací svědci a kryptokraviny, to ho až tak nemusí zajímat.

To máš pravdu, když to někomu přijde zajímavé, poradí si. Taky když někdo vidí dnešních 15-20 dolarů v budoucích cenách krypta, může ho to povzbudit.

Akorát musí vědět něco málo o kryptu, jinak má o starost navíc ;-)

Proč

Předpokládám, že bez toho vydělané hive těžko uplatní.

Předpokládám, že na to žádné znalosti o kryptu nepotřebuje. Jen informace "for dummies", kam jít a na co kliknout. Na použití směnárny taky nemusím mít znalosti z ekonomie.

Právě. A ještě řešit, co udělat se získaným HIVE/HBD.

Máš naprostou pravdu.Alespoň pro mě je to o té složitosti.Samo , můžu se do toho zahloubat na půl roku a základy budu vědět.Jenže tak málo času a tolik věcí k řešení....No a peníze....??? Samo , potěší mě pěkný čísla u článku , ale to je tak všechno.Netuším , kde to sype dobře , co poslat pryč , co koupit , vyměnit.Prostě když mě chytne nějaký to básnický střevo , tak to tam pošlu a jen se kochám , pokud se to líbí...

;-)

Já bych otázku položil jinak: ne proč odcházejí, ale proč lidé nepřicházejí na Hive? Tam bych viděl příčiny dvě.
Ta první je naprosto zásadní: o Hive se neví. Nevím jak vy, ale já jsem mimo tuto komunitu nezahlédl nikde ani jediný odkaz, ani jedinou zmínku o hive (a sám jsem pouze čirou náhodou před půlrokem zaregistroval existenci steemitu a z něho jsem se oklikou dostal sem).
A druhý důvod je, jak píše jjprac, relativně složité to nastartovat. Jako když už to jede, tak to jede. Ale už jenom to, že musíš mít nějaké obludné klíče a že si je musíš někam uložit a neztratit, a že by sis měl nainstalovat nějaké rozšíření, co tě bude přes ta klíče přihlašovat... to je skoro práce pro ajťáka a ne pro obyčejného "troubu z ulice" - (to neberte jako nic dehonestujícího).
A je to škoda. Protože když je někdo jako já, kdo nechce nic řešit, a jenom pro zábavu blogovat, tak ho ty začátky můžou opravdu odradit.

Jo no, s tím souhlasím.

Napsal jsem samostatnou reakci. Jinak souhlasím, že to je složité. Myslím založení, logování, hledání apod... Trochu to má s svůj důvod. Ale člověk se v tom ztrácí. Navíc tu něco najít je problém, aspoň pro mě.

dík jo hodil sem ti reakci, jo no problém to je mnohdy i pro zkušené :)

dík jo hodil sem ti reakci, jo no problém to je mnohdy i pro zkušené :)

Zajímavé zamyšlení. V podstatě souhlasím se vším, co tu zaznělo... Přílišná komplikovanost všeho a neexistující povědomí o Hivu "tam venku" jsou podle mě hlavní dvě příčiny, proč rozvoj zdejší uživatelské základny stagnuje.

To stagnování je jedna věc, to že občas někdo přijde je věc další. Ale říkám si proč vlastně odchází? Nesplnilo to jejich představu? Já si vše nevypsal, něco STEEMu jsem si pořídil, s vidinou toho že ten token povyroste na ceně. Chybná to premisa. Někteří další si počínali podobně a třeba i ve větším měřítku. Je to důvod odchodu? Možná. Je to důvod, proč přestanu psát? Pro mě asi ne, já v tom vidím 1. přidanou hodnotu takovéto blogovací platformy která tě odměňuje, 2. cena jednou klesá a pak zase poroste, dívám se na to dluohodobě

Já myslel stagnaci ve smyslu, že ti nově příchozí tak akorát nahrazují ty odpadlíky... Čili celkově počet aktivních uživatelů neroste. Důvodů "odpadlictví" může být hodně...

Jojo to máš pravdu, počty stagnují. V #cesky to je vidno. Zrovna mě napadl @matkodurko, ten byl docela aktivní a troufnu si říct i úspěšný vlogger. Na pár dalších jsem určitě zapomněl. Naposled mi ale psal tuším že na to nemá čas.