Stavebko, spořák, penzijko, životko, investice....krypto?!

in Česky!3 months ago

Znáte to. Finanční poradce vám snaží doporučit to nejlepší pro vás. Ideálně s velkými procenty.

obrazek.png
Zdroj: Pixabay

Stavební spoření

Vyplatí se ale dnes vůbec takové stavebko? Dříve hit se státními příspěvky a tučnými procenty, jež jste ani nemuseli použít na rekonstrukci svého obydlí, ale na cokoliv. Dnes? Nevím, vlastně to už moc nesleduju.

Penzijní připojištění

Penzijko - známý to minule kritizoval, že to je za 00 nic a že krypto dává víc....jo, asi jo, nějaký ty drobasy jsou zbytečný, pokud ale nemáte nějaký bonus třeba od zaměstnavatele, který vám na to přispívá. Asi tedy skoro zbytečný produkt.

Životní pojištění

Obecně se má za to, že životko je pro spoření ne příliš dobrý produkt. Ano, pokud chcete zajištění vůči jakýmkoliv životním událostem a nepříjemnostem, zejména pokud jste ve vyšší příjmové skupině (oproti dalším členům domácnosti) a hrozí vám výpadky příjmů, asi to není úplně od věci produkt. Ale ne na spoření, na to je příliš drahý.

Investiční fondy

Asi to není úplně špatné, sice máte nějaký počáteční poplatek, ale akcie/nemovitosti a všechno do čeho tyto fondy investují, asi nejsou odsouzené k zániku ani k pádu. Někdy si můžete přijít i na zajímavá procenta. Ke kryptu to je asi tedy dobré na rozložení rizik.

Spořící účet

1,5% za uzamčení financí na 3 roky? Ne, děkuji. V současné době se jakékoliv spořící produkty zkrátka nevyplatí, a to neberu ani v potaz, že mnohdy nepřekonají všudypřítomnou inflaci. Bohužel.

Kryptoměny

Čím dál více rozšířený "spořící asset" HODLujících milieniálů a generace Z. Jasně, zítra to může spadnout na nulu. Ale nemusí. To vzrušení, že se můžete dostat na desítky až stovky procent ročního zhodnocení... Upřímně, sám začínám "spoření kryptem" věřit čím dál víc. Dává mi to zkrátka smysl. Navíc když vidím znehodnocování peněz všude po světě, které se dělo i před Koronou - tu si vzali politici a bankéři jen jako obětního beránka, na kterého se to dá svést.
Na krypto se ale musí trochu s rozumem. Je tu pořád hrozně moc míst, kde člověk může "zahučet". Špatně zabezpečená peněženka, scam-projekty, absence strategie, slabá vůle. No je to zkrátka ještě ve vývinu. Ale když si vezmete, že spousta odvětví dostala od Korony "přes hubu", a krypto projekty pořád jedou na plno (tedy alespoň ty, které sleduju), dává mi to pozitivní náhled na celou krypto situaci.


Jaký máte názor na zmiňované "spořící produkty"? Používáte nějaký, nebo už jste nad tradičními financemi zlomili hůl a jste "all in" v kryptu?

Sort:  

Pro lidi, kteří si nedokážou vyhledat dobré informace, si myslím, že je vhodnou volbou crowd-funding nemovitostí nebo dluhopisy (nikoliv ty od Alenky, to je scam).

Nemovitosti jsou aktiva, která podle mě nikdy nebudou prodělečná. Tedy dlouhodobě. Dluhopisy-tam se může znehodnotit ta podkladová měna...kdoví co bude s korunou a dolarem za 5-10 let....

Rozhodně to chce nastudovat,ale to platí obecně o všem. Kdo ale zaručí že získané informace jsou echt. A to může jít i o klasické fiat. Taky jsem začal dumat nad zhodnocením. Cardano, ALGO, Tezos, ,P2P, , , HIVE. možností je plno. A asi je nejlepší mít od každého trochu.

Taky myslím, osobně se ale spíš snažím v kryptu víc a víc orientovat na delší časové horizonty. Zjednodušeně - netrejdovat minutové grafy, ale spíš se dívat na víceletý cyklus a vědět, kdy se krypta "na chvíli" zbavit. Červená čísla jsou pro mě jak pro býka....nerad je vidím (resp. už je nechci nikdy vidět).

Stavebko nemám, investiční fondy již nemám... Pojistku mám, ale opravdu jako pojištění, nikoliv jako spoření. Dluhopisy dětem pod stromeček opravdu kupovat nehodlám ;)
All in teda v kryptu nejsem, ale z mého portfolia krypto zabírá velkou část.
Z dlouhodobého hlediska bych se nebál nemovitostí.
Mám nějaké stříbrné mince, které jsem dostal a právě přemýšlím, že nějaké stříbro/zlato bych klidně i přikoupil.

Každopádně je dobré se držet základních pravidel, tj. neinvestovat víc, než o kolik si můžeme dovolit přijít a diverzifikovat.

Nemovitosti zvažuju v další fázi, tedy po nějakém větším výstupu z krypta (třeba při prodeji blízko vrcholu). ProHODLovat se dalším několika-letým bear marketem už nechci.
Zlato - já jsem prostě jedničkář a nulář, líbí se mi uložení v PaxGold na lending někde a ještě za to dostávat úrok, třeba v dolarech 😉 ale asi až časem.

Já mám takový plán, že svůj HODL balík rozdělím na třetiny. Třetinu bych prohodloval na ten další vrchol ;) Třetinu bych utratil a je jedno jestli v btc nebo převodem do fiat. A třetinu bych převedl na fiat a dokupoval zpět cestou dolů... ;)
Jinak já mám rád hezké a hmatatelné věci, takže já spíš zlatý slitek nebo minci v trezoru ;)

Plán zajímavý, to určitě.
Tu první třetinu, pokud bych ti mohl radit, bych proHODLoval v BTC (případně ETH), ty ostatní coiny (HIVE nevyjímaje) většinou popadají násobně víc.
Druhá třetina - toť otázka kde budou brát jaké krypto, ale už jsou snad i realitky co berou krypto (záleží, kolik si berou fee žejo).
Třetí třetina - jo to je dobrej plán, osobně vím hned o několika ukazatelích, které signalizují již "dno", nebo alespoň akumluační zónu. V tomto bear marketu taky nebylo úplně nejlepší nakupovat hned v lednu 2018 za 13k.
K bodu 1 a 3 - HODLovací mince i fiat (stablecoin) čekající na opětovný vstup LONG do krypta se dají už teď pěkně úročit na decentralizovaných i centralizovaných platformách, nezřídka dostaneš 5-6% za krypto (BTC, ETH, LINK,..) a 10-12% za stablecoin.

Souhlas. Určitě prohodluju v BTC a ne v nějakém "shitcoinu" ;)
Jinak právě řeším elektřinu na statku a chci přípravu na FV až budu jendou dělat střechu. A koukal jsem, že i jedna firma, co dodává FV elektrárny a přijímá BTC.
Další dno už asi nebude na 3,5k... Spíš bych očekával někde kolem těch 15k. Ale to je o tom, že to musí být část prostředků, u které Ti nevadí, že si počkáš.

15k asi ještě v tomto cyklu, v tom dalším bych dno čekal kolem 30-40k, ale už sem se mýlil tolikrát, že radši vždycky řeknu že nevím :-D

@tipu curate 4

Upvoted 👌 (Mana: 56/112) Liquid rewards.

Sabemos que existen varias formas de ahorro, yo pienso que a consiencia, de cada uno y en la medida que puede va ahorrando un poco, saludos.

Estoy de acuerdo, gracias

Za mě jedině krypto. Virtuální peněženka je super.Hlavně rozhoduju o svých financích já a ne nějaká pofidérní banka. Např.: přijde Vám exekuce a hned bum a zmrazí Vám prachy. Když máte krypto,můžete se sami rozhodnout kam co pošlete.Krypto Vám zkrátka nezabaví.Od té doby co o něm vím tak mám svobodnější mysl a méně stresu. Nabídne Vám tohle nějaký jiný produkt???

Tak zase ta volatilita je trochu o nervy, zejména když vstoupíš ve špatnou dobu 😉 a ještě se to nepříjmá úplně všude. Časem to ale převálcuje fiat.