POB Token - Hakkında Konuşulmayı Haketti Bence

in Proof of Brain2 months ago (edited)

Merhaba arkadaşlar, nasılsınız? Neler yapıyorsunuz? Ben de hep aynı soruyu sorar oldum. Çünkü bakıyorum çoğunluk otomatiğe bağladı, post atıp gidiyor, hiç son durum raporu veren yok. Herkes değil tabii, yüzde 80 öyle (Bu istatistik nasıl çıktı bilmiyorum, zaten toplasak 10 kişi varız ya yokuz) Sonuç olarak nasıl olduğunuzu merak ediyorum, bu kadar tantana bunun için 😃

Beni soracak olursanız, iyiyim. Memlekete dönmüş olmamın mutluluğu hala sürüyor. Çok özlemişim gerçekten de. Geçen sene bu zamanlarda çok berbat günler geçiriyordum. Uçaklar iptal oldu, geri dönemedim, bir sürü sorun, stres, sıkıntı, bürokratik engel... Kısa sürede normal kilomun 10 kilo altına düştüm. Kafamda sürekli ya yakınlarımın bana ihtiyaçları olursa ve ben yanlarında olmazsam tarz olumsuz düşünceler dönüp duruyordu. Her şeyin üst üste geldiği kötü dönemlerden biriydi. Elimdeki banka ve kredi kartlarının süreleri birer birer bitiyordu. En büyük sponsorumdan gelen ödemeleri alamamaya başlamıştım... Diğer taraftan vize ve oturum izileri sorunları baş göstermeye başlamıştı ve bunun gibi bir ton sıkıntı. Kabus gibiydi. Tabii bunları bu şekilde kimseye anlatamıyordum. Yakınlarım üzülürler diye, uzaktakilerin de kafasını şişirmeyeyim diye.

Neyse ki hepsi geride kaldı. Hayatımın en zor günleri değildi belki, ama zordu. Dönene kadar kendimi büyük baskı altında hissettim. Sanırım bu yüzden döner dönmez beynimdeki mutluluktan sorumlu tüm kimyasallar tavan yaptı. Bu tam kapanma tam zamanında geldi, aksi halde kendime her gün gerekli gereksiz bir sürü iş çıkarmakla meşguldüm. Ehliyet yenileme, odamı boyama, daha önce görmediğim semtlere gitme gibi... Halbuki daha 1 sene var işte yeni ehliyetlerin değişme tarihine, sanarsın dünyanın sonu. Dünyanın sonu bile olsa ehliyeti ne yapacağım sanki... Konuyu yeterince dağıttığım için tam kapanma maceralarıma girmiyorum. Onlardan başka yazılarımda belki bahsedebilirim. Ya da bahsetmeyip kafanızı şişirmemeyi de tercih edebilirim. Ben en iyisi POB token'dan bahsedeyim biraz.

POB Token Nedir, Ne Değildir?

Önceki yazılarımda çok fazla detaya inmeden bu token konusuna kısaca değinmiştim. Bildiğimiz gibi, Hive blockchainini kullanan çok sayıda tribe projesi var ve POB (Proof of brain) de bu projelerden biri. Projenin konsepti aslında çok yabancı değil, Proof of brain, yani beyin gücüyle token üretme. Bizler zaten bunca zamandır beynimizi kullanarak oluşturduğumuz içeriklerin karşılığında token / coin kazanıyorduk. Bu yeni projenin en büyük farkı ayrı bir tokenı olması ve bir de bitcoin gibi her 4 yılda bir yarılanma işlemine tabi tutulması. Bunun nasıl bi etki yapacağını 4 yıl sonra göreceğiz.

resim.png

Şimdilik görünen o ki POB token Hive engine üzerinde önemli bir fiyat ve volüm artışı yaşıyor. Yaklaşık 2 haftadır diyebiliriz sanırım. Çok önemli bir gelişme. Çünkü LEO dışında bu rakamlara ulaşabilen bir tribe tokenı yoktu. Leofinance zamanında Hive'da tribe tokenları için bir lokomotif görevi gördü ve insanların dikkatini (ve yatırımlarını) tribe tokenlarına çekmeyi başardı. POB tarafında son dönemlerde yaşanan artış da artık diğer tokenların zamanının geldiğinin bir işareti sayılabilir bence.

POB Projesi İle İlgili Genel Bilgiler

Projenin ana sitesi https://www.proofofbrain.io. Bu siteden gönderilen yazılar POB token kazanmaya uygun hale geliyor. Tabii böyle bir zorunluluk yok. Eğer Hive.blog, Ecency.com, Leofinance.io veya diğer arayüzler üzerinden yazı gönderiyorsanız, #proofofbrain tagini kullanarak yazınızın bu tribe sitesinde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Site üzerinden yapılan gönderilerin %10'u @pob-fund hesabına geçiyor ve projenin geliştirilmesi için kullanılıyor.

POB projesinin Hive topluluğu şu adreste: https://hive.blog/trending/hive-150329

Kullanılmayacak tagler var: "actifit,steemhunt,appics,dlike,share2steem" Eğer yazınızın bu tribe sitesinde çıkmasını istiyorsanız bu tagleri kullanmamanız gerekir. Aynıları Leofinance için de geçerli. Bunlar arasında sanırım şu anda actifit fazla tercih edilen bir uygulama. İkisine ayrı yazılar göndermeniz gerekir bu durumda. Yani actifit üzerinden gönderdiğiniz yazılar #proofofbrain ekleseniz bile burada çıkmayacak.

POB Ne Tür Yazılara Açık?

Bu tribe orijinal, ilgi çekici, insanların keyifle okudukları yazılara açık. Bununla ilgili önceki yazılardan birinde şu konular örnek verilmişti:

  • Kripto - Bitcoin, Blockchain, Hive, Hive-Engine, Tribaldex, Kabileler, PoW, PoB, POB
  • Hayat - Hikayeler, Fikirler, Projeler, Hobiler, Gezi
  • İş hayatı / Finans
  • Bilim
  • Doğa
  • Kültür
  • Güncel Olaylar / Haberler
  • Tarih
  • Gelecek
  • Spiritüel Konular

... tabii bunlarla sınırlı değil.

Proje daha çok yeni. Yani dönüp geriye baktığımda ilk yorumlarımı 2 ay önce attığımı gördüm. O sıralarda duyurulmaya başlanmıştı. Kısa sürede bu kadar çok ilgi çekmesi diğer yeni ve eski tribe projelerine de ilham kaynağı olacaktır diye düşünüyorum. Tabii kesin konuşmak zor. Bunlar sadece şahsi düşüncelerim. Her zaman olduğu gibi bu yazımda da yatırım danışmanı olmadığımı ve herhangi bir yatırım tavsiyesi vermediğimi belirtmek istiyorum.

Kripto paralar ve Türkiye konusu bu sıralar sıkıntılı. Bazı düzenlemelerin ve belki de yasakların geleceğini tahmin etmek çok zor değil. Gerçi paypal kaldırıldı da ne oldu. Yine kullanıyoruz mecburen. Bitcoin dolar kadar yaygınlaşana kadar kullanmaya da devam edeceğiz gibi görünüyor. Kişisel tercihim cüzdanların herkese açık olduğu ortamlarda anonim kalmaktan yana. Sadece bir önlem olarak.

Bugünlük anlatacaklarım bu kadardı. Hoşça kalın. Habersiz bırakmayın.


Posted via proofofbrain.io

Sort:  

Tam kapanma maceralarıma girmiyorum diyince merak ettim şimdi. Bu süreçte zaten hepimiz bir tık delirmedik mi? 😂😂

Finansal konulardan sıkılabilecekler için o kısma kadar iyi gidiyordum di mi 🙂

Sen delirdiğinde portakallı kekler yapıyorsun ya. Her eve böyle bir deli lazım bence 😀
!ENGAGE 25

Yani aslında finansal konulardan sıkılıyorum ama senin yazılarını okuyorum ya. Sanırım benim sorunum selam sabah vermeden tez yazar gibi dümdüz yazan kişilerle 😂😂. Direk konuya girince anlamak zor oluyor benim açımdan 😂.
Bu arada portakallı kek işin sadece görünen kısmı. Her zaman bu kadar başarılı deliremiyorum 😂😂.

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Ya keşke ben de 10 kilo versem. 😔 O zaman ideal ve sağlıklı kiloma ulaşmış olurdum çünkü.
İnsanların yaşadığı şeyleri genelde çok merak ediyorum. Mesela sen yurtdışında nasıl geçinebildin ne tür şeyler yaşadın bunları çok merak ediyorum. Çünkü ben de gitmek istiyorum bir şekilde.

POB etiketini senin sayende keşfettim ve kullandım. İyi ki yazmışsın. Elimdeki POBları AMR008 hesabına delege ettim ve gerçekten çok iyi bir kar getiriyor. Bunu da senin sayende keşfettim. Sana minnettarım çok teşekkür ederim.

Öyle de ben ideal kilomun 10 kilo altına düştüm ama. Ne yapacağız 😀 Yurtdışında geçinmenin iki yolu var; ya internet üzerinden düzenli gelirin olacak ya da birikimin. Tabii bir de eğitim seçeneği var ama bu sıralar covid'den dolayı imkansız. Zaten bu sıralar genel olarak olduğumuz yerde kalmamız daha isabetli karar olur. Dönene kadar akla karayı seçtim 🙂

Sen amr008'e mi delegate ettin. İyi olmuş bence de 🙂 Rica ederim. Ben teşekkür ederim uğradığın için.
!ENGAGE 25

Evet başka bir ülkede sıkışıp kalmak çok zor bir durum olmalı. Ama istediğini yapabildiğine sevindim.
Evet Amr008 delegasyonuna sports ile başlamıştım senin sayende. Pob kar oranı yüksek baya onu da delege edeyim dedim. Elimdeki POBları nerdeyse iki katına çıkardı.

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Ben daha vakit bulamadım tribe projelerine bakma konusuna. Bir yerlerden geliyor ufak tefek tokenlar ama bir ara detaylıca ilgilenmem lazım sanırım. Yıllarca kullanmayıp bir anda girince yeni bir ortama hala pek çok şey alışılmışın dışında geliyor bana.

O konuda çok haklısınız. Çok fazla tribe projesi var ve bir anda hem hive'ı hem bu kadar projeyi çözmek zor gelir mutlaka. Zamanla taşlar yerine oturacaktır, eminim. Teşekkür ederim uğradığınız için.

!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Tam 'proof of brain' bir paylaşım olmuş :D POB'u başlangıcından beri sıkı takip ettim. İlk başta bir sorun çıktı, onun haricinde gayet güzel geldi bu günlere. Üretilen içeriklere bakıyorum; Gerçekten kaliteli içerik oranı diğer kabilelere nazaran çok yüksek. Gerçi bunda bazı etiketlerin kısıtlanmasının da etkisi var. Felsefesi olan jetonlardan biri POB. Takibe devam :)

Teşekkür ederim 🙂 Evet seninle POB ilk çıktığında konuşmuştuk, dikkatini çektiğini yazmıştın. Sonradan dediğin gibi sorun oluştu, hive engine kaynaklı bir bug ortaya çıktı. Neyse ki kısa sürede atlattılar. Takip etmekte yarar var.
!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Yine bilgilendirici bir yazı olmuş Damla hocam. Harikasınız.

Sipahi ilk kez senden haber alabiliyorum bunca aydır 🙂 Yazına yorum atıyorum cevap yok. Mention atıyorum cevap yok. Soru soruyoruz yine sipahi yok 😀 Habersiz bırakma bu kadar ya ve yorumlarına bak lütfen. Discord kullanmadığım için başka türlü ulaşamıyorum sana 😀
!ENGAGE 25

Şimdi baktım da gözümden kaçmış damla hocam. Sizin yeriniz ayrı gerçekten :))

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Selam Damla seni tekrardan görmek ne güzel 😌

POB etiketini en başından beri güzel yazıları okumak için ziyaret ediyordum. Bu süreç içerisinde aktif olarak etkileti kullandım ve bir miktar POB da biriktirmiş oldum. Bu tarz geniş kapsamlı ve bir kültürü olan etiketlerin olması mutluluk verici. Ek olarak BroadHive topluluğunda içerik küratörlerinden birisiyim. O topluluğa da bir göz atmanı tavsiye ederim. Bahsi geçen topluluk hali hazırda var olan ancak Hive ekosistemine yavaş yavaş gelen yazılımcı ve girişimcilerden oluşuyormuş. Şu an için büyük çaplı bir atılım göremesem de öncü olarak gönderdikleri arkadaşa yardımcı olmaya çalışıyorum 😄 Umarım bir ekibi daha Hive ekosistemine katabiliriz. Göreceğiz ^^

Umarım sen de bizi habersiz bırakmazsın, hoşça kal :)

Teşekkür ederim, seni de görmek her zaman güzel 🙂 BroadHive'a sen geçen gün bahsettiğinde biraz bakmıştım, bence de ortam güzel. Senin içerik küratörü olduğun topluluk güzel değilse de güzelleşir mutlaka 🤗 Takipteyim 👍
!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @damla.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for Proposal
Delegate HP and earn more