CubDEFI návod v češtině, pt. 2

in LeoFinance3 months ago (edited)

CubDEFI návod

Jak jsem slíbil v mém minulém článku s první částí návodu, který se nakonec ukázal, že bude pouze návodem na utvoření peněženky pro, tak dělám. Je tady další článek věnovaný návodu na CUBdefi.

První věcí je zkontrolování, jestli máte na Vaší Binance smart chain (BSC) peněžence požadované BNB. Pokud ANO, tak jízda může začít.

Ukázka základního postupu využití CubDefi pt. 2

Jako peněženku jsem si tedy zvolil Binance Chain wallet. V ní mám tedy nějaké BNB pro proplacení transakcí.
Projdeme si tedy možnosti, které jsou možné na CUBdefi.

image.png

Na obrázku jsou vyznačena čísla 1 až 5. Ke každému bude napsáno pár slov/vět...

Pro znázornění jak na tom jste přesně, musíte vždy v pravém horním rohu zmáčknout na Connect, kdy pokud je tam napsáno "Connect" nemáte na CUBdefi přihlášenu Vaší peněženku. Pokud tam není "Connect", je tam zkrácená adresa Vaší peněženky.

Číslo 1

Je to vlastně dashboard/nástěnka (to, co je na obrázku), která říká kolik CUB jste již "vyfarmil a nastakeoval" :-) - v části "Farms & Staking". Pokud už farmíte nebo stakujete (viz dále - číslo 4 a 5) tak je ještě možné vybrat všechny zisky (tokeny CUB) ze všech farem a stakeů tlačítkem Harvest all. Tyto zisky se přelijí z CUB to Harvest do CUB in Wallet (...a zaplatíte poplatek). Poté si můžete s těmito CUB tokeny dále nakládat, jak uznáte za vhodné.

A pak propojený účet twitteru. Vlevo dole je pak vidět cenu v USD za 1 CUB (v tomto případě je napsáno 7,317$/CUB. Jen upozorňuji, že tato cena je nyní a může být hodně akční - tj. zítra může být klidně výrazně nižší než 1 $! Během včerejška letěla, co jsem si všiml, z 11 na 13,5 a pak až k 9 $. No dnes ráno jsem se probudil a byla přesně na 7 $. Takže bacha!

Ostatní věci vlevo dole jsou Vám, předpokládám, známy.


Číslo 2

"Trade -> Exchange"
image.png

Toto je SMĚNÁRNA, kde můžete měnit podporované tokeny za jiné podporované tokeny. Jedná se o tokeny z Binance smart chain - nebo do BSC upravené tj. třeba i ETH, které ale není pravé ETH, ale ETH swapped.
Za směnu platíte poplatek.


Číslo 3

"Trade -> Liquidity"
image.png

Tímto poskytujete LIKVIDITU pomocí 2 tokenů, kterých musíte mít v dolarové hodnotě v době poskytování likvidity stejně - tj. pokud chcete poskytnout likviditu třeba v páru CUB/BNB, kdy CUB je 7$ a máte jich třeba 10 tj. celkem 70$ musíte mít v peněžence rovněž tolik BNB, aby to dalo těch 70$. Slouží k farmaření "FARMS" viz dále. Je to jedna z dvou variant, jak vydělat tokeny na CUBdefi.
Za poskytnutí likvidity platíte poplatek.

Číslo 4

FARMS
Tady se dostáváme k tomu, co je to gró celého Defi - tj. vydělání tokenů...
Vydělání tokenů pomocí farmingu je nutné poskytnout likviditu viz. výše. V současné době je možné farmit celkem 12 párů mj. CUB-BUSD, bLEO-BNB atd.

Na obrázku vidíte první tři možnosta farmení s tím, že dnes jsou hodnoty APR u stejných dvojic na třetině až polovině a jistojistě to bude i nadále klesat.

Máte tedy vybránu dvojici, poskytli jste likviditu pro tuto dvojici, a teď chcete jít "farmařit". Nejdříve klikněte na Approve Contract (...a zaplatíte poplatek) -> poté stiskněte Stake (...a zaplatíte poplatek) + procenta z ceny obou tokenů dohromady (0 až 4 %). Na Harvest neklikejte hned - ten slouží k výběru CUB tokenů. Pokud ale CUB tokenů budete mít dost, můžete v klídku i toto udělat.

Číslo 5

DENS
Toto je staking neboli vydělání tokenů na tom, že ho máte uložen pro účely serveru CUBdefi. Tj. kdyby se něco stalo serveru CUBdefi (hackerský útok např.), tak tyto prostředky již nejsou Vaše, ale CUBdefi. To vlastně platí i u farmaření. V současné době je možné stakeovat celkem 10 měn.

image.png

No každopádně je získávání CUB tokenů pomocí stakeování v DENS mnohem jednodušší a levnější, ale zase s menším ročním výnosem (APR). K poskytnutí likvidity potřebujete jen daný token v peněžence v jakémkoli množství.

Založení stakingu tokenu je stejné jako u likvidity - klikněte na Approve Contract (...a zaplatíte poplatek 0.00048954 BNB) -> poté stiskněte Stake (...a zaplatíte poplatek) + procenta z ceny tokenu (0 až 4 %) tj. při stakeování za 100 $ zaplatíte 0-4 $ (takže stakovat nebudete 100 ale třeba 96 $).


Poznámky nakonec

Když někde není cena za poplatek v BNB, je to tím, že jsem si ho nepoznamenal. Každopádně poplatky jsou vždy stejné ať už manipulujete s jakýmkoli množstvím tokenů. To proto nedoporučuji moc transakci provádět, pokud nemáte tokeny min. za 10$. Nejdražší operací je asi Harvest, kdy jsem při vybírání CUB z jedné farmy + jednoho "Dens" zaplatil něco málo víc než 0.001 BNB (cca 0,3 $).

Při provádění likvidity hrozí Impermanent loss, což je hodně nepříjemná věc při dolování tokenů v Defi světě. Nebudu to tu příliš rozepisovat, protože se v tom stejně do velkých podrobností nevyznám. Vím jen základní drobnosti. Více o Impermanent loss (IL) dozvíte v EN třeba zde.

PS: Hodně mne štve, že se o spuštění dozvěděli v mnohem lepším čase lidé z Ameriky (22,45 našeho času, když jsem už spal), protože vydělat za 24 h čtvrtinu toho, co jste do toho dali je neuvěřitelné. Já s cca 10 hodinovým zpožděním jsem na bídných 4 % za 24h 😊...


Návod CUBdefi, pt.1
https://leofinance.io/@shebe/cubdefi-navod-v-cestine-pt-1

Posted Using LeoFinance Beta