Book Review: Carl Sagan - Cosmos (1980) [ENG/TUR]

in Hive Book Club2 months ago

ENGLISH

Hi

This is my first post on Hive Book Club Community. Thanks for reading.

image.png
Source

First of all, I would like to point out that Carl Edward Sagan has a special place for me than the other scientists. Carl Sagan was not only devoted to astronomy during his lifetime, but also made universal studies that would concern everyone and attract the attention of even an uninterested person. He presented these to all humanity and made the science understandable by the public.

TV series or book, Cosmos is a masterpiece. The book, like the TV series, consists of 13 chapters. Carl Sagan tells the important developments for our universe from the beginning of the universe until 1980, when the book was published, in a way that everyone can understand. He mostly includes the scientific contributions to the discovery of the universe of the scientists from Alexandria and Ancient Greece to Kepler, Hubble, Huygens, Newton, and Einstein in the book. However, the narration does not go in chronological order, but he has a narrative style. In addition to these, he frequently mentions the concepts such as planets, satellites, stars, galaxies, supernovas, quasars and black holes. I preferred devoting a long time to read the book.

image.png
Source

For me, there is no criticism in the book. If you are already interested in such topics, you should definitely read it. As science is constantly advancing, the information given in the book are naturally behind today, but still it can be noticed how forward-looking Carl Sagan is. What is told in this book is our story and we have a long way to explore the cosmos, unless we destroy ourselves and this beautiful planet.

A must read!

TURKISH

Merhaba

Bu benim Hive Book Club topluluğundaki ilk yazım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

image.png
Source

Öncelikle Carl Edward Sagan’ın benim için diğer bilim adamlarından farklı bir yerde olduğunu belirtmek isterim. Carl Sagan yaşamı boyunca sadece astronomiye dönuk değil, ilgisiz bir insanın bile dikkatini çekecek ve hepimizi ilgilendiren evrensel çalışmalar yaptı. Bunları da tum insanlığa armağan etti, bilimi halka kadar indirgedi.

Kozmos, gerek TV serisi gerek kitabı olsun bir baş yapıttır. Kitap da TV serisi gibi 13 bölümden oluşuyor. Carl Sagan, evrenin başlangıcından kitabın yayımlandığı 1980 yılına kadar geçen surede evrenimiz için yaşanan önemli gelişmeleri herkesin anlayabileceği bir dilden anlatıyor. Kitapta ağırlıkla M.Ö. İskenderiye civarı ve Antik Yunanistan’daki bilim adamları ile Kepler, Hubble, Huygens, Newton, Einstein gibi bilim adamlarının evrenin keşfine yönelik bilimsel katkılarınına yer vermiş. Fakat anlatım kronolojik bir sırayla gitmiyor ama hikayeci bir anlatım tarzı var. Bunların yanısıra gezegenler, uydular, yıldızlar, galaksiler, supernovalar, kuasarlar, ve karadelikler gibi kavramlardan sıkça bahsediliyor. Ben kitaba geniş bir zaman ayırarak okumayı tercih ettim.

image.png
Source

Benim için kitabın eleştirilecek bir tarafı yok. Zaten bu tür konulara ilgi duyuyorsanız mutlaka okumalısınız. Bilim sürekli ilerlediğinden kitapta verilen bilgiler doğal olarak günümüze göre biraz geride kalıyor ama yine de Carl Sagan’ın nasıl ileri görüşlü biri olduğu fark ediliyor. Bu kitapta anlatılanlar bizim hikayemiz ve kozmosu keşfetmede alacağımız çok yol var, tabi kendi kendimizi ve bu güzel gezegenimizi yok etmezsek.

Okuyun, okutturun!

Sort:  

Lise 1 de okumuştum bu kitabı. Sadece bilim değil duygusal olarak da çok tatmin edici bir kitap diye hatılıyorum.

Eski de olsa günümüze hitap edebiliyor.

I have been looking for some good Space reads! I'll have to check this out.

You should.

Yay! 🤗
Your post has been boosted with Ecency Points, by @videoaddiction.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for Proposal
Delegate HP and earn more